توکن بومی Terra، LUNA، از دیروز حدود 10 درصد کاهش یافته و به 65.80 دلار رسیده است، زیرا این نگرانی وجود دارد که استیبل کوین UST Terra، که عمدتا توسط LUNA پشتیبانی می شود، ممکن است پیوند خود را از دست بدهد.

UST در روز شنبه به 0.985 دلار سقوط کرد و اکنون با 0.99 دلار معامله می شود.  اگرچه در زمان‌های فشار شدید بازار، 1% عمق از 1 دلار برای استیبل کوین‌ها غیرعادی نیست، اما برابری اغلب به سرعت بازیابی می‌شود.  در مورد UST، بیش از 16 ساعت گذشته است.

 برخی از منتقدان می گویند که این امر UST را به عنوان یک تعهد برای بازار گسترده تر ارزهای دیجیتال برجسته می کند زیرا Luna Foundation Guard، سازمانی که از UST حمایت می کند، در صورت نیاز برای دفاع از ثبات UST، 3.5 میلیارد دلار بیت کوین آماده فروش به عنوان آخرین راه حل دارد.  ذخایر LFG در BTC (93%)، LUNA (3.5%) و AVAX (3.5%) است.

فشار بر UST پس از چند روز گذشته شروع به افزایش حجم بالایی از برداشت از پروتکل انکر(Anchor)  Terra شد، جایی که سپرده‌های UST در حال حاضر 18.8٪ APY را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد.  اگرچه مشخص نیست چه چیزی منجر به برداشت ها شده است، اما می تواند چرخش نزولی در بازار گسترده تر باشد.

 در آنچه به نظر می رسد یک اثر دومینو است، استخر نقدینگی UST در منحنی عدم تعادل حدود 67٪ را در زمان نوشتن این مقاله نشان می دهد (معمولا یک تقسیم 50٪ وجود دارد).  Curve پروتکل اصلی نقدینگی استیبل کوین در اتریوم است و به دلیل نقدینگی عمیق آن بسیار ارزشمند است، که معمولاً به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا استیبل کوین‌هایی مانند UST و USDC را با «لغزش» بسیار کم یا تفاوت قیمت قبل و بعد از معامله، مبادله کنند.  از آنجایی که Curve در DeFi بسیار مرکزی است، هر نشانه ای از بی نظمی در استخرهای آن باعث هشدار می شود.

 تایلر رینولدز، سرمایه‌گذار Web3 که از نزدیک استیبل کوین‌ها را دنبال می‌کند، به Decrypt گفت که نگرانی‌ها در مورد عدم تعادل UST Curve “بیش از حد” است.

 “اما این به نوعی مانند یک دستگاه فروش خودکار است.  سرنگونی آن دشوار است، اما به محض شروع، هیچ کس نمی تواند آن را متوقف کند.»

معامله‌گرانی که LUNA را با UST مبادله می‌کنند به این صورت است که UST پایداری خود را حفظ می‌کند: این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان 1 UST را با LUNA به ارزش 1 دلار در هر زمان مبادله کرد.

 زمانی که دیروز UST به کمتر از قیمت 1 دلار خود رسید، آربیتراژها وارد عمل شدند و LUNA را با آن UST تخفیف خورده معامله کردند و سود ایجاد کردند.  این مکانیسم به حفظ پیوند UST با USD کمک می کند زیرا هر بار که معامله گران UST را خریداری می کنند و آن را با LUNA مبادله می کنند، پروتکل Terra آن UST را از گردش خارج می کند و در واقع می توان گفت که فشار خرید بر روی UST به حفظ میخ یا نقطه عطف آن کمک می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *