افزایش نرخ 3.5% درصدی نرخ بهره بانکی تا پایان سال توسط فدرال رزرو

افزایش نرخ 3.5% درصدی نرخ بهره بانکی تا پایان سال توسط فدرال رزرو دارا صدهزاری

دوازدهمین رئیس بانک فدرال رزرو سنت لوئیس، جیمز بولارد، فکر می کند که بانک مرکزی ایالات متحده می تواند نرخ بهره بانکی معیار را در سال جاری 75 واحد افزایش دهد.  بولارد معتقد است فدرال رزرو می تواند نرخ بهره را تا سه ماهه چهارم سال 2022 به 3.5 درصد افزایش دهد تا با تورم داغی که اقتصاد ایالات متحده را آزار می دهد مبارزه کند.

 جیمز بولارد می گوید: «تورم بسیار زیاد است»، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس امیدوار است که شاهد افزایش نرخ بهره در آینده باشد

 در 16 مارس، Bitcoin.com News گزارش داد که فدرال رزرو نرخ بهره بانکی را برای اولین بار از سال 2018 افزایش داده است. در آن زمان، کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) و رئیس فدرال رزرو جروم پاول، نرخ را از نزدیک به صفر به افزایش دادند.  0.25 درصد به منظور هدف گذاری 0.25 درصد و 0.50 درصد.  با این حال، تورم در ایالات متحده همچنان بیداد می کند، زیرا آمارهای گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) مارس نشان می دهد که تورم ایالات متحده در حال حاضر در بالاترین حد در 40 سال گذشته است.

 این هفته، جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، روز دوشنبه طی یک ارائه مجازی که توسط شورای روابط خارجی مدیریت می شود، توضیح داد که تورم در آمریکا “بسیار زیاد” است.  پس از اینکه فدرال رزرو در اواسط ماه مارس نرخ بهره را افزایش داد، FOMC خاطرنشان کرد که “افزایش مداوم … مناسب خواهد بود.”  بولارد از صمیم قلب موافق است و او همچنین توضیح داد که افزایش ها می تواند حتی بیشتر از 50 واحد پایه باشد.  رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس توضیح داد که چگونه آلن گرینسپن، رئیس فدرال رزرو، نرخ بهره را 75 واحد پایه در سال 1994 افزایش داد.

 بولارد روز دوشنبه در جریان رویداد مجازی شورای روابط خارجی تاکید کرد: “بیش از 50 امتیاز پایه در حال حاضر مورد اصلی من نیست.”  بولارد در ادامه خاطرنشان کرد که تصمیم گرینسپن به تقویت یک بازگشت قابل توجه در اقتصاد آمریکا کمک کرد.  بولارد در طول ارائه اظهار داشت: «آن یکی موفق بود و اقتصاد ایالات متحده را برای نیمه دوم درخشان دهه 1990 راه اندازی کرد – یکی از بهترین دوره های تاریخ اقتصاد کلان ایالات متحده.

 این گزارش نشان می‌دهد که فدرال‌رزرو با گسترش ترازنامه بانک مرکزی تورم بیشتری ایجاد می‌کند، بولارد امیدوار است تا سه ماهه سوم بر تورم فشار نزولی بیشتری وارد کند. علیرغم اینکه بولارد می‌گوید تورم «بسیار زیاد» است، پیتر شیف، اقتصاددان و مشکل طلا، این سوال را مطرح کرده است که چرا ترازنامه بانک مرکزی ایالات متحده همچنان در حال افزایش است.  به عنوان مثال، گزارشی که در وب‌سایت شیف منتشر شد، توضیح می‌دهد که «در هفته منتهی به 13 آوریل، ترازنامه 27.9 میلیارد دلار رشد کرد و به رکورد جدید 8.965 تریلیون دلار رسید.»  یافته های شیف نشان می دهد که ترازنامه 3 میلیارد دلار از بالاترین رکورد ثبت شده در ماه مارس افزایش یافته است.

 در پست وبلاگ شیف توضیح می‌دهد: «با وجود تمام صحبت‌هایی که در مورد مبارزه با تورم و اجتناب از ترازنامه آن وجود دارد، فدرال رزرو به ایجاد تورم بیشتر و گسترش ترازنامه خود ادامه می‌دهد.

 رئیس شعبه فدرال رزرو سنت لوئیس ترازنامه فدرال رزرو را گسترش نداد و بخش عمده ای از بازی سرزنش تورم را متوجه کووید-19 و جنگ فعلی اوکراین و روسیه کرد.  بولارد در طول صحبت های خود تاکید کرد که ترجیح می دهد تا پایان سال شاهد افزایش نرخ پایه تا 3.5 درصد باشد.  در حال حاضر، فدرال رزرو شش جلسه FOMC باقی مانده در سال 2022 دارد و بولارد فکر می کند که افزایش نیم درصدی یا بیشتر امکان پذیر است.

 بولارد در جریان سخنرانی خود در روز دوشنبه اصرار داشت: «کاری که ما در حال حاضر باید انجام دهیم این است که سریعاً بی طرف شویم و سپس از آنجا برویم.  رئیس شعبه فدرال رزرو سنت لوئیس در پایان گفت: «حتی گفته‌ام که می‌خواهیم در اوایل سه ماهه سوم از حالت خنثی بالاتر برویم و سعی کنیم در آن نقطه فشار نزولی بیشتری بر تورم وارد کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − چهار =