انواع تحلیل در بازار بورس

تحلیل تکنیکال و بنیادی

در این مقاله در وبسایت آلندبورس، میخواهیم با انواع تحلیل آشنا شویم و متوجه شویم چگونه می توانیم از هرکدام برای دریافت سود متناسب با سرمایه و افق زمانی سرمایه گذاری خودمان استفاده کنیم.

آیا همه از تحلیل استفاده می کنند؟!

وقتی صحیت از | تحلیل | در بازار بورس می کنیم، اولین سوالی که برای هرکسی پیش می آید این است که آیا هرکسی که در بازار بورس فعالیت می کند از تحلیل استفاده می کند؟

حقیقت این است که پاسخ این سوال منفی هست.  با اینکه تقریبا تمام افراد فعال در بازار سرمایه به این حقیقت واقف هستند که برای سود کردن درست و اصولی باید از تحلیل استفاده کنند، اما متاسفانه کمتر می بینیم که افراد، زمان و انرژی کافی را برای یادگیری این علم بگذارند. بنابراین اگر شما تصمیم بگیرید که علم تحلیل را یاد بگیرید، می توانید چندین قدم از میانگین افراد بازار جلوتر باشید.

با تحلیل درست و اصولی، از میانگین افراد بازار چند قدم جلوتر خواهیدبود!
انواع تحلیل در بازار بورس

انواع تحلیل

اگر به معاملات سرمایه گذاران موفق دقت کنید، خواهید فهمید که با اینکه ممکن است هرکس از یک استراتژی به خصوص استفاده کند، اما پایه و اساس هر استراتژی به 2 مفهوم کلی و اساسی برمیگردد. در این مقاله می خواهیم در مورد این مفاهیم مادر صحبت کنیم.

تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال به طور مستقیم با چارت های قیمتی و نمودار سروکار داریم. اساسی ترین اصل در تحلیل تکنیکال یک جمله است.

| تاریخ تکرار می شود |

به این معنا که با نگاه کردن به سابقه قیمتی یک سهم و از طریق استفاده از ابزارهایی که در تحلیل تکنیکال در اختیار ماست می توانیم تا حد زیادی قیمت آینده یک سهم را پیشبینی کنیم. درواقع هدف از تحلیل تکنیکال، خرید در کف قیمتی و فروش در سقف های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت هست.

در عکس زیر با نمایی از تحلیل تکنیکال آشنا می شویم.

تحلیل تکنیکال

تحلیل سهام شخارک

تحلیل بنیادی

در تحلیل بنیادی اما با چارت قیمتی سروکار نداریم. در واقع تحلیلگر بنیادی کسی نیست که هرروز پشت سیستم باشد و مشغول تحلیل کردن با روش های مختلف تحلیل تکنیکال باشد.

کار یک تحلیلگر بنیادی، بررسی کردن صورت های مالی، سود و زیان شرکت در بازه های زمانی مختلف و تحلیل ارزش ذاتی یک سهم و مقایسه آن با قیمت فعلی هست و در این صورت هست که متوجه ارزندگی و یا عدم ارزندگی در قیمت فعلی می شود.

تحلیل بنیادی- کدال

صفحه اصلی کدال، مرجع تحلیلگران بنیادی

سخن پایانی

مسلما هیچ نوع تحلیلی بر دیگری برتری ندارد.

بهترین نتیجه همیشه از آن کسانی هست که وقت کافی برای یادگیری و تمرین هر دو مدل تحلیل میگذارند. به شما پیشنهاد میکنیم اگر واقعا قصد دریافت سودهای شیرین از بازار بورس ایران را دارید، روی یادگیری هر دو مدل تحلیل تکنیکال و بنیادی زمان و انرژی کافی را بگذارید.

لطفا در کامنت های این مقاله بنویسید شما به چه دلیل و از چه روشی برای تحلیل سهامتان استفاده می کنید؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + سیزده =