تحلیل قیمت مسکن در سال 1400 | صعودی یا نزولی؟

تحلیل بازار مسکن

تحلیل قیمت مسکن در سال 1400 :

سلام به همه ی شما آلندی های عزیز با آرزوی حال خوب برای شما عزیزان .

امروز به بررسی یکی از بازار مهم در زندگی خود می پردازیم. بازار مسکن که یکی از مهمترین دارایی های مردم از قدیم به حساب می آید و حکم سرپناه را دارد.

در سال های اخیر شاهد افزایش خیلی زیاد قیمت در این بازار بودیم .  اما امسال یعنی در سال 1400  روند بازار مسکن چگونه می شود .

خلاصه اتفاقات در بازار مسکن  در سال گذشته:

در سال گذشته بازار مسکن یکی از غیر قابل پیش بینی ترین بازار ها بود و این در حالی بود که خیلی ها موفق به خرید مسکن نشدند و خریداران واقعی فرصتی برای به سرانجام رساندن تقاضای خود نداشتند.

کاهش خرید و فروش در ماه های پایانی سال چشمگیر و محسوس بود اما در وضعیتی که عامه ی مردن انتظار کاهش قیمت ها را داشتند ، افزایش هزینه های ساخت و ساز جلوی این انتظار را گرفت .

از اواخر بهار تا اواسط پاییز 99 بازار با نوسان های شدیدی در نرخ ها همراه بود و خریداران قادر به تصمیم گیری قاطع برای خرید نبودند . از نیمه آبان ماه و با کاهش نرخ ارز ، اوضاع بازار ملک نیز متفاوت شد و روند قیمت ها با شیبی نزولی حرکت کرد . اما این کاهش در مورد مسکن اواسط و مصرفی شهر صادق نبود بلکه مسکن لوکس و گران قیمت در شمال شهر شامل این کاهش می شدند.

رشد پرشتاب قیمت برخلاف انتظارات :

از اواخر سال 98 افزایش شدید قیمت در بازار مسکن اتفاق افتاد اما در آن زمان ، انتظارات تحلیل گران و کارشناسان این بود که در سال 99 سرعت رشد قیمت در بازار مسکن کم شود .

اما متاسفانه در سال 99 به دلایل متعددی رشد قیمت ها ادامه یافت که اگر بخواهیم به سه عامل اصلی اشاره بکنیم : 1 ) مساله همه گیری کرونا  ، که بر همه چیز تاثیر گذاشت 2) تشدید تنش ها با غرب و ابهامات انتخابات آمریکا 3 )تورم شدید ناشی از افزایش نقدینگی سبب بروز نا اطمینانی در بازار شد .

به طوری که این وضعیت موجب ادامه روند افزایش قیمت ها به خصوص در نیمه نخست سال 99 در بخش مسکن شد.

سایه تردید در بازار زمستانه مسکن :

این شرایط در ۷ ماهه سال ۹۹ ادامه یافت و از ابتدای آبان ماه، شیب افزایشی قیمت ها در بازار تا حدودی متوقف شد و با نوساناتی از آبان تا اسفند ادامه یافت به طوری که در طول ۵ ماه آخر سال ۹۹ در بعضی ماه‌ها روند قیمتی منفی، برخی ماه‌ها با روند مثبت همراه بود.

این قضیه نشان‌دهنده آن بود که بازار در تردید به سر می برد و نیروی اصلی ای  که برای افزایش قیمت ها موجود بود تا حد زیادی کاهش پیدا کرد.

تحلیل قیمت مسکن در سال 1400چشم انداز قیمت ملک در ۱۴۰۰

اما برای سال 1400 انتظار نمی رود که افزایش قیمت همانند سال 99 روند افزایش قیمت آنچنان پر شتاب باشد.

البته با توجه به چشم انداز نرخ تورم ، افزایش نقدینگی و همچنین بودجه سال ۱۴۰۰ که موجب تشدید انتظارات تورمی می شود و حل نشدن مسائل در حوزه برجام شاهد ادامه ابهامات در بازار خواهیم بود و باید گفت این شرایط سبب می شود تا ریسک های بازار تا حدودی حفظ شود که باعث می شود در سال ۱۴۰۰ انتظار کاهش و تعدیل قیمت مسکن را نداشته باشیم.

امیدواریم که میزان افزایش قیمت مسکن امسال کمتر از تورم باشد اما به هر حال انتظار تخلیه حباب قیمت مسکن در آینده نزدیک، امکانپذیر نیست و با توجه به اینکه قیمت نهاده های مسکن همچنان روند افزایشی دارد و بخش زیادی از نااطمینانی و ریسک در بازار برقرار است؛ کم و بیش شاهد ادامه وضعیت افزایشی نرخ ها در بازار مسکن باشیم البته نه به شکل روند افزایشی سال ۹۹ .

از نیمه آبان بازار مسکن تقریبا وارد دوره سکون و رکود شد و این وضعیت تا پایان سال ادامه یافت و تحت تاثیر ادامه شرایط اقتصادی کشور و نبود چشم انداز مثبت نسبت به رفع تحریم‌ها در کوتاه مدت و حل مناقشات برجامی، بعید به نظر می‌رسد حداقل تا پایان بهار ۱۴۰۰ و پس از انتخابات ریاست جمهوری، اتفاق جدید در بازار مسکن رخ دهد.

البته پیش‌بینی برخی دیگر از کارشناسان مسکن در ایران نشان می ‌دهد که در سال ۱۴۰۰ نه تنها رکود و افتی وجود نخواهد داشت بلکه پس از عید با افزایش قیمت روبرو خواهیم بود که در میانه‌های ۱۴۰۰ این افزایش جهش بیشتری نیز پیدا خواهد کرد. یکی از دلایل این موضوع بحث بودجه ۱۴۰۰ و بودجه بخش عمرانی است که کسری تولید مسکن و وضعیت فروش نفت و ورود سرمایه به کشور و افزایش نقدینگی نیز در آن دخیل هستند.

نگاه کلی به سرمایه گذاری در مسکن:

سرمایه گذاری در مسکن در ایران از ریسک بسیار پایینی برخوردار است بخصوص اگر دیدگاه سرمایه گذای شما بلند مدتی باشد!

با نگاهی به قیمت مسکن در چندین سال اخیر می توان متوجه شد که هیچ گاه ما شاهد کاهشس قیمت در این بازار نبودیم و به علت وجود و افزایش دائیمی تورم این بازار رشد های بسیار خوبی را نیز داشته است.

بنابراین با دیدگاه سرمایه گذاری چند ساله یکی از حوزه های مظمئن برای ورود کردن است.

مخلص کلام :

در سال 1400 انتظار رشد قیمت وجود دارد اما نه به شدت سال گذشته ، بنابر این نباید انتظار بازدهی زیادی را در کوتاه مدت یا حتی میان مدت داشته باشیم.

موضوع دیگر این است که سرمایه گذاری در مسکن نیاز به سرمایه اولیه زیادی دارد که هرکسی قادر به سرمایه گذاری در این زمینه نیست اما اگر توان مالی کافی دارید این حوزه یکی از بازار های خوب برای سرمایه گذاری می باشد که حتی شما می تواند با اجاره مسکن خود مبلغی را نیز بصورت ماهیانه دریافت کنید .

در انتها تصمیم گیری برای پولتان با خودتان است و باید با توجه به میزان ریسک و بازدهی مورد نظر و زمان سرمایه گذاری بازاری را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید تا از ارزش آن کم نشود.

اگر در بازار مسکن سرمایه گذاری کردید و یا تجربه ی خاصی دارید خوشحال می شویم زیر این مقاله با ما در میان بگذارید.

4 دیدگاه

  • اخباری که در مورد مسکن منتشر می شود همانند اخبار بورس برای سرمایه گذاری بود نتیجه بورس همه دیدند همان بلایی که سر بورس آمد سر مسکن نیز خواهد آمد.

  • درود فراوان
    اینجانب به عنوان سازنده مسکن و ارتباط مستقیم با این بازار سخنان عنوان شده را تأیید میکنم و اطمینان دارم با توجه به ثبات وضعیت کنونی ملک حداقل 20 تا 37 درصد افزایش قیمت دارد و در صورت بالارفتن دلار بدلیل عدم توافق این افزایش قیمت تا 60 درصد قابل پیش بینی می باشد.
    سرمایه گذاری در این حوزه (ساخت و ساز) در حاشیه شهر ها پس از 15 تا 20ماه با سود خوبی همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 20 =