تفاوت بورس و ارز دیجیتال چیست؟

تفاوت بورس و ارز دیجیتال

زمانی که تورم بی امان در حال تاخت و تاز هست، افرادی که نمی خواهند قربانی تورم باشند و آب شدن سرمایه شون رو ببیند دست به فعالیت در بازار های مالی می زنند.بازار های مالی که در ایران رایج هست بازار بورس اوراق بهادار تهران، بازار ملک و مسکن، بازار خودرو ، بازار طلا و بازار ارز هست.

افرادی که کمی اقتصادی تر فکر می کنند و می توانند از مرز های داخلی هم پایشان را فرا تر بگذارند و به بازار های بین المللی ورود بزنند. یکی از این بازار های بین المللی که ثابت کرده سود بسیار فراوانی داره، بازار ارز های دیجیتال یا کریپتو کارنسی هست.
در این مقاله می خواهیم یک بازار پر سود داخلی رو با یک بازار پر سود بین المللی مقایسه کنیم، مزایا و معایب هر کدوم رو بسنجیم و در انتها تصمیم گیری کنیم که آیا می توانیم در بازار های بین المللی هم سرمایه گذاری کنیم یا خیر
پس با ما تا انتهای این مقاله جذاب و خواندنی در وبسایت دارا صد هزاری همراه باشید.

شباهت های بورس و ارزهای دیجیتال

بسیاری از فعالین این بازار هستند که شباهت خاصی در این دو بازار نمی بینند. اما بسیاری از افراد هم هستند که بین تمام بازار های مالی مثل بورس، ارز دیجیتال و فارکس و … شباهت هایی می بینند. حقیقت این هست که شباهت های زیادی بین بورس و بازار کریپتو کارنسی وجود دارد.

مثلا شباهت اول این هست که عملکرد هر دوی این بازار ها ( و بازار های مالی دیگر ) مبتنی بر عرضه و تقاضا هست.
در واقع بالا و پایین شدن قیمت سهم ها بر اساس عرضه و تقاضا شکل می گیرد. ( در هر دو بازار ، تقاضای زیاد باعث افزایش قیمت سهم یا کوین می شود و عرضه زیاد باعث کاهش قیمت سهم یا کوین می شود.)

شباهت بعدی این هست که اوراق بهادار یا کوین ها در این بازار ها هر دو بر اساس ایده وجود دارند. به این معنی که هم در بازار بورس و هم در بازار ارز های دیجیتال، دارایی هایی که خرید و فروش می شوند، پشتوانه ای دارند ( نه صرفا پشتوانه فیزیکی )
سهام عرضه شده در بازار بورس اوراق بهادار تهران، با تکیه بر شرکت و کسب و کار های مختلف قابل خرید و فروش هستند و کوین هایی که در بازار رمزارز ها مبادله می شوند، بر اساس ایده و منطقی که در وایت پیپر برای آن کوین ارائه شده قاقبل خرید و فروش خواهند بود.

این دو مورد، شباهت بازار بورس و ارزهای دیجیتال بودند. شباهت هایی که بسیار واضح و شفاف هستند. قطعا اگر روی بازار دقیق تر شوید و مطالعات بیشتری داشته باشید، می توانید شباهت های بیشتری پیدا کنید

فرق ارز دیجیتال و بورس
فرق ارز دیجیتال و بورس

تفاوت بورس و ارزهای دیجیتال در چه مواردی هست؟

اما برویم سراغ اصل مطلب. تفاوت بورس و ارزهای دیجیتال در چه مواردی هست؟ یا به عبارت دیگر چه پارامتر هایی باعث می شود فقط در یک بازار داخلی سرمایه گذاری نکنیم و برای فعالیت در دیگر بازار های بین المللی ترغیب شویم.

زمان کاری!

اولین تفاوت بازار بورس و ارز های دیجیتال در زمان کاری آن هاست. خب … اگر فعال بازار سرمایه ایران باشید می دانید که ساعت کاری بورس تهران از ساعت 8.45 تا ساعت 12.30 دقیقه هست. پانزده دقیقه ابتدایی هم مختص به سفارشات پیش گشایش هست و عملا معامله ای در آن انجام نمی گیرد.
اما در بازار ارز های دیجیتال این گونه نیست. این بازار 7 روز هفته و به صورت 24 ساعته فعال هست. چرا که همون طور که گفتیم یک بازار بین المللی هست و افراد از همه جای دنیا در این بازار فعال هستند.همین تفاوت باعث ایجاد تفاوت های دیگر می شود!

دامنه نوسان!

به عنوان مثال برای تفاوت بعدی می توانیم به نوسان های بازار ارز دیجیتال و بازار بورس اوراق بهادار تهران اشاره کنیم.
دامنه نوسان در بازار بورس اوراق بهادار تهران محدوده هست. یعنی مثلا قیمت یک سهم نهایتا در یک روز می تواند 5 درصد بالا تر از قیمت روز قبل و یا نهایتا 5 درصد پایین تر بیاید. اما در بازار ارز های دیجیتال این گونه نیست و دامنه نوسانی وجود ندارد.این ویژگی هم می تواند برای فعالین این بازار سود های بسیار زیادی بسازد و هم آن ها رو متحمل ضرر های فراوانی کند.بازار کریپتوکارنسی بهشت افراد آموزش دیده و برزخ افرادی هست که بدون آموزش وارد این بازار می شوند.

خرید و فروش!

تفاوت بعدی بازار بورس و ارز های دیجیتال در مدل خرید و فروش هست. در بازار بورس ما فقط می توانیم از روند های صعودی سود بگیریم. به این معنا که مثلا در 1000 تومان سهمی رو خریداری می کنیم و بعد از یک مدت در 1300 تومان می فروشیم و 30 درصد سود کسب می کنیم.
در بازار ارز های دیجیتال ، هم می توانیم از روند صعودی و هم از روند نزولی قیمت سود کسب کنیم!
معاملات buy و معاملات sell ، یا به اصطلاح پوزیشن های لانگ و شرت دقیقا برای همین کار ساخته شده اند که در مقاله ای جداگانه در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

حرف آخر
شباهت ها و تفاوت ها در بازار های مالی ( به عنوان مثال در این مقاله در بازار بورس و ارز های دیجیتال ) فقط به این چند مورد ختم نمی شود.
اگر می خواهید در سرمایه گذاری موفق باشید باید بتونید در ذهن خودتون بازار ها رو تعمیم دهید و ویژگی های ‌ان ها رو درک کنید. مطمئنا به این شیوه می توانید بیشترین سود رو از هر بازار مالی دریافت کنید
اگر نظری دارید یا اگر تفاوت دیگری از بازار بورس و ارزهای دیجیتال می دانید حتما در کامنت ها برای ما بنویسید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 5 =