شبکه Solana آخرین قطعی خود را در 1 ژوئن تجربه کرد، زمانی که کلاستر Solana Mainnet Beta به دلیل توقف اجماع، ایجاد بلوک را متوقف کرد.  این توسط یک اشکال در زمان اجرا در ویژگی تراکنش‌های بادوام nonce ایجاد شد، که بر نحوه مدیریت بلاک چین شکل خاصی از تراکنش در نظر گرفته شده برای استفاده آفلاین را کنترل می‌کند.

 پس از غیرفعال کردن این «تراکنش‌های غیرمعمول بادوام»، اعتبارسنجی‌ها چهار ساعت و نیم بعد شروع به راه‌اندازی مجدد شبکه کردند.  روز بعد، ساعت 9:00 شب  UTC، تولید بلوک دوباره شروع شد و اپراتورهای شبکه به بازیابی خدمات مشتری در چند ساعت آینده ادامه دادند.

 قطعی اخیر حاکی از شکست در توانایی سولانا در رسیدگی به وسایل بادوام بود.  اعتباردهنده‌های شبکه، این ورودی‌های داخلی را به‌عنوان یک تراکنش منفرد در دو ارتفاع بلوک جداگانه به‌جای در نظر گرفتن آن‌ها به‌عنوان یک تراکنش واحد، مضاعف شمارش کردند.  مکانیسم اجماع سولانا با این وضعیت ناممکن عملاً شکسته شد.

 سولانا گامی فعال برمی دارد

 برای افزایش توان عملیاتی، سولانا از پردازش موازی تراکنش های غیر همپوشانی استفاده می کند.  شبکه‌هایی که تراکنش‌ها را به‌صورت سریالی انجام می‌دهند، می‌توان از یک نونس افزایشی استفاده کرد.  سولانا از مکانیزم متفاوتی استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که تراکنش‌ها دو بار انجام نمی‌شوند.  از آنجایی که قرار نیست تراکنش‌های بادوام منقضی شوند، برای جلوگیری از پردازش مضاعف به رویکرد متفاوتی نیاز دارند و به صورت متوالی انجام می‌شوند.

 پردازش یک تراکنش بادوام nonce یک اشکال در زمان اجرا نشان داد که مانع از پیشرفت شبکه در طول قطع شد.  یک تراکنش موفق باعث این مشکل نمی شد زیرا تراکنش nonce بادوام شکست می خورد.

 عملکرد تراکنش بادوام nonce در نسخه‌های نسخه 1.9.28/v1.10.23 غیرفعال شد تا در صورت بروز مجدد شرایط مشابه، شبکه متوقف نشود.  تراکنش‌های nonce بادوام تا زمانی که تخفیف اعمال نشده و این ویژگی در نسخه‌های بعدی دوباره فعال شود، اجرا نمی‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *