جک دورسی قصد دارد وب ۵.۰ را روی بیت کوین ایجاد کند


شرکت TBD برنامه‌های خود را برای ایجاد یک پلتفرم وب غیرمتمرکز به نام «Web5» در شبکه بیت‌کوین اعلام کرده است.

 در مقابل، اکثر پروژه‌های رقیب کار با مفهوم Web3 را انتخاب کرده‌اند که رویکردی برای ساخت برنامه‌های وب مبتنی بر بلاک چین ارائه می‌دهد.  Web3 تا حد زیادی به اتریوم و سایر زنجیره‌هایی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند، متکی است که برای برنامه‌ریزی و پرداخت‌های توکن‌شده مناسب هستند.

 به این ترتیب، پروژه Web5 دورسی از این جهت قابل توجه است که به دنبال ایجاد اجزای خود در بالای شبکه بیت‌کوین است – استراتژی که معمولاً برای برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین ایده‌آل دیده نمی‌شود.

 از نظر فنی تر، Web5 به جای پرداخت های توکن شده بر هویت تمرکز خواهد کرد.  برای انجام این کار، TBD قصد دارد یک پلتفرم وب غیرمتمرکز (DWP) بسازد که به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه های وب غیرمتمرکز (DWA) را با شناسه های غیرمتمرکز (DID) و گره های وب غیرمتمرکز (DWN) ایجاد کنند.

 این پلتفرم به طور مشخص از ION، یک لایه هویت بیت کوین که توسط مایکروسافت و بنیاد هویت غیرمتمرکز توسعه یافته است، استفاده خواهد کرد.

 از لحاظ عملی، Web5 قصد دارد مشکل امنیت داده های شخصی را به صورت آنلاین بدون فروش آن داده ها به اشخاص ثالث حل کند.  هدف این پروژه “ارائه هویت غیرمتمرکز و ذخیره سازی داده ها” به برنامه های کاربردی وب و در عین حال بازگرداندن مالکیت داده ها به کاربران است.

 Web5 توسط TBD توسعه خواهد یافت

 TBD کسب و کاری است که اخیرا توسط Dorsey’s Block، Inc. به منظور تمرکز بر توسعه زیرساخت بیت کوین ایجاد شده است.

 بلاک – که بیشتر به خاطر برنامه پرداخت Square خود شناخته می شود – علاوه بر این برنامه هایی را برای راه اندازی کیف پول سخت افزاری بیت کوین و یک صرافی غیرمتمرکز در آینده بیان کرده است.

 با این حال، دورسی اکنون تأکید می‌کند که Web5 می‌تواند تلاش بزرگ‌تری نسبت به سایر برنامه‌ها باشد.  او در توییتی گفت که Web5 “احتمالاً مهمترین کمک [تیم من] به اینترنت خواهد بود.”

 دورسی، که مدت‌هاست از Web3 انتقاد می‌کرد، سپس با نوشتن «RIP web3 VCs» به سرمایه‌گذاران Web3 حمله کرد.  خود دورسی به دلیل حداکثر گرایی بیت کوین و انتقاد از اتریوم مورد انتقاد قرار گرفته است.

 دورسی همچنین در کمک به توییتر در پذیرش رمزارزها قبل از کناره‌گیری از سمت مدیرعاملی این شرکت رسانه‌های اجتماعی در سال گذشته نقش اساسی داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 6 =