روسیه توسعه سیستم تسویه‌حساب ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۳ آغاز می‌کند

روسیه توسعه سیستم تسویه‌حساب ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۳ آغاز می‌کند

روسیه توسعه سیستم تسویه‌حساب ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۳ آغاز می‌کند

بانک مرکزی این کشور مطالعه دو مدل احتمالی تسویه حساب CBDC برون مرزی را در این سه ماهه آغاز خواهد کرد.

گزارش ها حاکی از آن است که بانک مرکزی روسیه در بحبوحه تحریم های جاری در پاسخ به تهاجم این کشور به اوکراین، قرار است توسعه یک سیستم تسویه حساب فرامرزی را با استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) آغاز کند.

بر اساس گزارش 9 ژانویه رسانه محلی کومرسانت، برنامه‌هایی برای پیشبرد روبل دیجیتال روسیه در سه ماهه اول سال 2023 انجام می‌شود و بانک مرکزی روسیه دو مدل تسویه‌حساب احتمالی فرامرزی را مطالعه می‌کند.

در اولین مدل پیشنهادی، کشورهای مختلف برای یکپارچه‌سازی سیستم‌های CBDC خود، قراردادهای دوجانبه جداگانه با روسیه منعقد می‌کنند.

هر توافقنامه برای اطمینان از تبدیل و انتقال دارایی ها بین کشورها مطابق با قوانین موافقت نامه ها انجام می شود.

مدل دوم، پیچیده تر، یک پلت فرم واحد هاب مانند را برای روسیه برای تعامل با سایر کشورها، به اشتراک گذاشتن پروتکل ها و استانداردهای مشترک برای تسهیل پرداخت ها بین کشورهای متصل، پیشنهاد می کند.

رومن پروخوروف، رئیس هیئت مدیره انجمن نوآوری‌های مالی (AFI) معتقد است که اولین مدل برای پیاده‌سازی ساده‌تر است اما کمتر امیدوارکننده برای تعاملات دوجانبه بین کشورها است.

گزینه دیگر «پیشرفته‌تر» بود و او در نظر گرفت که یک سیستم اولیه دو طرفه ممکن است پیاده‌سازی شود و چین به‌عنوان محتمل‌ترین شریک با توجه به «آمادگی فن‌آوری و سیاسی» این کشور باشد.

گزارش ها در سپتامبر ادعا کردند که روسیه قصد دارد تا سال 2023 از روبل دیجیتال خود برای شهرک سازی با چین استفاده کند.

با این حال، برخی دیگر بر این باورند که بازی CBDC روسیه با تکنولوژی متوقف نخواهد شد، بلکه بیشتر توسط سیاست متوقف خواهد شد.

الکسی وویلوکوف، نایب رئیس انجمن بانک‌های روسیه، گفت که معرفی روبل دیجیتالی وضعیت سیاسی جهانی روسیه را تغییر نمی‌دهد یا بهبود نمی‌بخشد و آزمایشات پلتفرم CBDC تنها با کشورهایی انجام می‌شود که با دولت روسیه و دولت روسیه دوست هستند. از نظر فنی آماده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =