بانک مرکزی هند (RBI)، پیشنهاد کرده است که یک “رویکرد درجه بندی” برای راه اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی این کشور (CBDC) اتخاذ کند.  RBI همچنین گفت که در حال بررسی مزایا و معایب معرفی روپیه دیجیتال در هند است.

 RBI در راه اندازی روپیه دیجیتال

 بانک مرکزی هند گزارش سالانه خود را برای سال 2021-22 جمعه منتشر کرد.  ارز دیجیتال بانک مرکزی هند (CBDC) از جمله موضوعات مورد بحث در این گزارش است.

 در جزئیات این گزارش آمده است: “طراحی CBDC باید مطابق با سیاست های پولی، ثبات مالی و عملیات کارآمد ارز و سیستم های پرداخت باشد.”

 بانک رزرو پیشنهاد می کند که یک رویکرد درجه بندی شده برای معرفی CBDC اتخاذ کند، که گام به گام مراحل اثبات مفهوم، آزمایش ها و راه اندازی را طی می کند.

 علاوه بر این، این گزارش نشان می دهد که بانک مرکزی “در حال بررسی جوانب مثبت و منفی معرفی CBDC در هند بوده است.”

 RBI بیشتر توضیح داد که “عناصر طراحی مناسب CBDCها که می توانند با اندک یا بدون اختلال اجرا شوند در دست بررسی هستند.”

 وزیر دارایی هند، نیرمالا سیتارامان، برنامه بانک مرکزی را برای راه اندازی ارز دیجیتال در ماه فوریه هنگام ارائه بودجه اتحادیه 2022-23 اعلام کرد.

 گزارش RBI نتیجه می گیرد:

 یک اصلاحیه مناسب برای قانون RBI، 1934، در لایحه مالی، 2022 گنجانده شده است.

 در ماه آوریل، T. Rabi Sankar، معاون فرماندار RBI گفت که بانک‌های مرکزی به دنبال راه‌اندازی یک CBDC «به شیوه‌ای بسیار مدرج و درجه‌بندی‌شده و ارزیابی تأثیر در طول خط» خواهند بود.

 در همین حال، RBI موضع ضد کریپتو را حفظ کرده است.  فرماندار Shaktikanta Das هفته گذشته در مورد سرمایه گذاری در بازار کریپتو پس از فروپاشی ارزهای دیجیتال terra (LUNA) و stablecoin terrausd (UST) هشدار داد.

 در ماه فوریه، بانک مرکزی هند اعلام کرد که ارز دیجیتال یک تهدید بزرگ برای ثبات اقتصاد کلان و مالی هند است.  معاون رئیس بانک همچنین اعلام کرد که ممنوعیت ارزهای دیجیتال برای هند “مصوب ترین” است و این مقررات “بیهوده” است.

 با این وجود، دولت هند درباره سیاست ارزهای دیجیتال این کشور تصمیمی نگرفته است، اما در حال حاضر 30 درصد مالیات بر درآمد ارزهای دیجیتال اعمال می شود.  علاوه بر این، مالیات 1٪ کسر شده در منبع (TDS) به زودی در هند اعمال خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *