سانسور رسانه ی رمزنگاری روسی

Bits.media، یک رسانه خبری پیشرو در فضای رمزنگاری روسیه، توسط ناظر مخابرات و رسانه های جمعی روسیه، Roskomnadzor مسدود شده است.  نسخه آنلاین اعلام کرد که قصد دارد با این اقدام مخالفت کند، اکنون این سایت از طریق اکثر ارائه دهندگان اینترنت روسی غیرقابل دسترسی است.

 Roskomnadzor دسترسی روس ها به Bits.media را رد کرد

 وب سایت خبری Crypto Bits.media در این هفته برای اکثر خوانندگان خود در روسیه در دسترس نبود و تیم آن متوجه شد که سانسور رسانه روسی Roskomnadzor مقصر است.  این سازمان دولتی تعداد نامشخصی از صفحات خود را به فهرست منابع اینترنتی منتشر کننده اطلاعات ممنوعه اضافه کرده است.

 این بلوک ناشی از حکم دادگاه منطقه ولژسکی شهر ساراتوف در دادخواستی است که توسط دادستانی محلی در 31 مارس آغاز شد. قاضی پس از بررسی پرونده در غیاب صاحبان رسانه، درخواست دادستان را در 24 آوریل پذیرفت.  Bits.media در پستی توضیح داد.

 بر اساس تصمیم منتشر شده، پنج نشانی اینترنتی هدف قرار گرفتند زیرا حاوی «اطلاعاتی با هدف ترویج جرایم در زمینه قانونی کردن (پولشویی) عواید ناشی از جرم بودند.  هنوز مشخص نیست که آیا فقط آدرس های Bits.media تحت تأثیر قرار گرفته اند یا خیر و دلیل رسمی این اقدام مشخص نیست.  بنیانگذار این پلتفرم، ایوان تیخونوف، نقل شده است:

 ما یک طرف ذینفع در این پرونده هستیم، اما هیچکس ما را از روند رسیدگی مطلع نکرد.  هیچ فرصتی برای حذف مطالبی که دفتر دادستان ساراتوف در مورد آنها سؤال داشت، به ما داده نشد.  ما به شدت با این حکم مخالفیم.

 Bits.media قصد دارد به تصمیم دادگاه اعتراض کند زیرا قبلاً در پرونده مشابهی پیروز شده بود.  در ژانویه 2015، رگولاتورهای اینترنت روسیه با اشاره به حکم دادگاه شهر نویانسک در منطقه Sverdov، وب سایت را مسدود کردند.  دادستان محلی درخواست خود را با نیاز به “حفاظت از دایره نامحدودی از افراد” عنوان کرد.  هفت وب سایت محدود شدند، اما این حکم در همان سال لغو شد.

 سپس، در مارس 2020، Roskomnadzor پنج وب سایت ارائه دهنده اطلاعات و خدمات مرتبط با ارزهای دیجیتال را در لیست سیاه قرار داد.  بخش انجمن Bits.media نیز هدف قرار گرفت.  درست مانند وب‌سایت اکنون، هنوز در روسیه از طریق VPN و افزونه‌های مرورگر در دسترس بود.

 سایر اپراتورهای پلتفرم های رمزنگاری روسیه نیز با موفقیت چنین تصمیماتی را به چالش کشیده اند.  در مارس 2018، دادگاه شهر سن پترزبورگ ممنوعیت 40 وب سایت را که محتوای رمزنگاری شده را منتشر می کردند، لغو کرد.  ماه بعد، دادگاه عالی روسیه حکم محدود کردن دسترسی به پورتال Bitcoininfo.ru را لغو کرد.  در ماه مه 2019، Roskomnadzor مجبور شد Bestchange.ru را از ثبت خود حذف کند، زیرا دادستان از تلاش‌ها برای مسدود کردن وب‌سایت دست کشیدند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *