سرمایه گذاری، دغدغه بیشتر افراد در دوران تورم

سرمایه گذاری، دغدغه بیشتر افراد در دوران تورم

همه ما توی این روزها با این بازار نامتعادل ارز و مهمتر از اون، افزایش بی سابقه ای که حداقل توی یک سال اخیر داشته، کار و زندگی و حتی آینده خانواده و خودمون غیر قابل پیش بینی شده.

اولین سوالی که به ذهنمون میرسه اینه که این وضعیت تا کی میخواد اینجوری بمونه و اصلا میتونیم امیدوار باشیم که وضع بهتر بشه یا نه روز به روز قراره بدتر و بدتر بشه؟!

این اتفاق، تقریبا بیشترین اثر منفی رو روی اقتصاد کشور و همه کسب و کارها گذاشته و سوال اساسی همه این شده که بهترین نوع سرمایه گذاری چی میتونه باشه؟
اگه بخواهیم دست روی دست بزاریم و همه چی رو بسپریم دست زمان تا شرایط درست بشه، از همه چی عقب میمونیم!

در این مطلب از چهار جهت سرمایه گذاری رو بررسی کردیم تا هر کسی بتونه یکی از راه ها رو انتخاب کنه و جلو بره.

چهارراه سرمایه گذاری:

*سرمایه گذاری با هر مبلغی! حتی 1 میلیون تومان

*سود زیاد

*نقدشوندگی راحت

*راه های قانونی ومعاف از مالیات

ما در اینجا قصد داریم شما رو با انواع سرمایه گذاری آشنا کنیم و بهترین و موثر ترین راه ها رو پیش روی شما قرار بدیم تا بتونین آینده مالی خودتون رو تضمین کنین.

انواع سرمایه گذاری:

 

-سرمایه گذاری در بانک:
سرمایه گذاری در بانک

اولین و قابل اعتمادترین سرمایه گذاری، بانک ها هستن. همه افراد همیشه اعتماد زیادی به بانک ها دارن و حاضرن پولشون رو در بانک ها بزارن تا سر موقع سود دریافت کنن و هر موقع هم خواستن پولشون رو از حساب بردارن. اما مطمئنا در این شرایط، با پایین آوردن حداکثری سود حساب های بانکی، این مورد، گزینه خوبی برای سرمایه گذاری بلند مدت و حتی کوتاه مدت نیست.

سپرده های بانکی با اینکه درجه نقدشوندگی زیادی دارن اما سود آن در برابر مقدار تورم روزانه بسیار ناچیزه!

-سرمایه گذاری در بازار مسکن
سرمایه گذاری در مسکن

تقریبا دومین گزینه بیشتر افراد برای سرمایه گذاری، خرید خانه یا زمین است. چون همیشه قیمت ملک در کشور ما سیر صعودی خوبی داشته و همه از این نوع سرمایه گذاری سودهای زیادی به دست آوردن. اما در این شرایط، قیمت خانه و زمین هم به قدری بالا رفته که تقریبا خرید آن برای افراد متوسط جامعه سخت شده و حتی برای تعداد زیادی از خانواده ها به معضل تبدیل شده است.

حتی برای کسانی که سرمایه زیادی دارن این مورد، گزینه خوبی به نظر نمیاد!

مهم ترین دلیل این نظریه، قدرت خرید مردم است.

شما با سرمایه بالا حتی اگر آپارتمان یا زمین بسیار خوب و مناسبی پیدا کنین و خریداری کنین و بعد از آن بخواهین وارد فاز بازاریابی و فروش بشین، متوجه میشین که اساسا مشتری برای ملک شما وجود نداره و تقریبا در این شرایط، بازار خرید و فروش مسکن اوضاع خوبی نداره و بیشتر، آپارتمان های کوچکتر خرید و فروش میشن. یعنی از نظر نقدشوندگی سرمایه گذاری در ملک، نمره خوبی را از آن خود نمیکند. شاید بتوان به راحتی یک اسکناس 100 دلاری را به پول نقد تبدیل کرد اما این داستان برای ملک به طور کلی متفاوت است.

-سرمایه گذاری در طلا و سکه
سرمایه گذاری در طلا

طلا و سکه عجیب ترین بازار تاریخ رو در این یکسال اخیر به خودش دیده و به تاریخی ترین رکورد خودش دست پیدا کرده! اما بی ثباتی زیاد این بازار ترس و وحشت خاصی داره! وارد شدن به این بازار در این شرایط نیازمند دانش و تخصص کافیه! فقط کافیه نیم نگاهی به چند سال گذشته این بازار بندازین. در سال 92 و 93، قیمت سکه تقریبا 2 برابر شد و مجددا بعد از گذشت مدت زمان کمی دوباره به نرخ اولیه خود برگشت.

به طور کلی بازار خوبی به نظر میاد و فقط با دانش و آگاهی درست باید وارد این بازار شد.

دلیل بازار خوب طلا و سکه، نقدشوندگی بالای اونه و حتی با سرمایه های اندک هم میشه وارد این بازار شد. البته راه هایی هم برای کسانی که دانش کافی درباره این بازار ندارن، وجود داره! تعدادی صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا وجود داره که بدون وقت صرف کردن و همچنین ترس و لرز میتونین سرمایه خود را در اختیار مدیران این صندوق ها قرار بدین. مدیران این صندوق ها افرادی خبره و با تجربه در این صنف هستن که میتونین با خیال راحت تری به اونها اعتماد کنین.

در کل خرید گواهی سپرده سکه طلا بسیار عاقلانه تر از خرید سکه و نگهداری فیزیکی اونه!

-سرمایه گذاری در بازار ارز
سرمایه گذاری در ارز

این مقدار افزایش قیمت ارز طی یکسال گذشته تقریبا بیشتر افراد رو ترغیب به سرمایه گذاری در این بازار کرد. همون موقع که قیمت دلار ثانیه به ثانیه بالاتر میرفت، افراد بیشتری جلوی صرافی ها صف میبستن تا بتونن مقداری دلار ذخیره کنن. اما خب بازار بی ثبات این مدت، ترس زیادی را به مردم وارد کرده تا دغدغه های نگهداری و نوسانات و خرید فروش ارز، باعث بشه به سمت این بازار نرن.

بسیاری از افراد بودن که با رسیدن نرخ دلار به 20 هزار تومان، مقدار زیادی خریداری کردن و تقریبا بیشتر سرمایه خودشون رو تبدیل به دلار کردن، در حالیکه بعد از چند ماه مقدار دلار به 12 هزار تومان رسید و افراد زیادی ضررهای بزرگی دیدن.

از مهم ترین مشکلات سرمایه گذاری در بازار ارز میتوان به محدودیت های قانونی و مالیاتی و همچنین وضعیت سوددهی نا مشخص آن اشاره کرد.

در واقع افزایش نرخ ارز کاهش ارزش ریال است!
کاهش ارزش ریال

-سرمایه گذاری در بازار خودرو
سرمایه گذاری در بازار خودرو

این بازار هم جز بازارهای پر ریسک و از طرفی سودده محسوب میشه. ولی خب کلاه برداری های زیادی در این بازار میشه و افراد زیادی سرمایه های خودشون رو از دست میدن و بالعکس افرادی که بالا و پایین این بازار رو به خوبی میشناسن، میتونن سودهای زیادی به دست بیارن.
شاید سرمایه گذاری در این بازار بهتر از نگه داشتن ریال باشه!
اما خب خودرو هم جز آن دسته از وسایلی محسوب میشه که تنها در ایران، روند صعودی داره! یعنی با وجود استهلاک و با گذر زمان، نه تنها قیمت خودرو کاهش پیدا نمیکنه بلکه ثابت شده از قیمت خرید اولیه نیز بالاتر میره!
در کل این بازار هم، اطلاعات و مشتری های خاص خودش رو داره که شاید برای هر کسی وارد شدن به آن چندان آسون نباشه.

-سرمایه گذاری در بورس
سرمایه گذاری در بورس

بخش بزرگی از سرمایه شرکت های بورسی، زمین و ماشین آلات و تجهیزات هست.

یعنی اگر کاری به سود ده بودن یا نبودن آن ها نداشته بشیم، سهام این ها در بازار بورس با توجه به افزایش تورم رشد میکنه.

در این چند وقت اخیر، سهام های صنایع بزرگی مثل پتروشیمی و صنایع غذایی رشدهای بسیار بالایی داشته.

در مجموع بازار بورس، میدانی در وسط اون چهارراهی که مطرح کردیم به حساب میاد!

این بازار هر 4 دیدگاه رو در خودش داره و یکی از امن ترین مکان های سرمایه گذاریه!

بررسی سال های 79 تا 93 میانگین بازدهی بازارهای سرمایه گذاری مختلف را به خوبی نشان میده:
بررسی سال های 79 تا 93 میانگین بازدهی بازارهای سرمایه گذاری مختلفمسکن   22%

سپرده بانکی    18%

بازار سکه و طلا    25%

بورس  بیش از 40%

این مقدار افزایش، از لحظه خروج آمریکا از برجام به شدت افزایش یافته و از مرز 100 هزار واحد هم گذشت. یعنی در این اوضاع نابسامان، بعضی از شرکت های بورسی منفعت زیادی میبرن.

نقدشوندگی این بازار بسیار بالاست و با هر مقدار سرمایه ای میتوان کار را در این بازار شروع کرد.

در ضمن،  میزان کارمزد و مالیات آن به شدت کاهش یافته و بهترین مکان برای سرمایه گذاری محسوب میشود.

در ضمن، میزان کارمزد و مالیات آن به شدت کاهش یافته و بهترین مکان برای سرمایه گذاری محسوب میشود.

**مهمترین نکته**
برای ورود به هر بازاری باید دانش تخصصی و کافی از بازار مورد نظر داشته باشین!
اگر قصد ورود به این بازار رو دارین، اول باید گام های هوشمندانه این بازار رو بشناسین و تحقیقات کامل رو انجام بدین تا با شناخت کافی قدم در مسیر درست بزارین.

آلند بورس تا پایان مسیر همراهتان است!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + نه =