صرافی dYdX تا پایان سال کاملا غیرمتمرکز خواهد شد

صرافی dYdX تا پایان سال کاملا غیرمتمرکز خواهد شد دارا صدهزاری

پلتفرم معاملاتی مشتقات رمزنگاری مبتنی بر لایه 2 اتریوم dYdX قول داده است که از طریق به‌روزرسانی V4 پروتکل «100% توسط EOY غیرمتمرکز شود».

 dYdX در درجه اول قراردادهای دائمی را ارائه می دهد که محصولات مشتقه ای هستند که عناصری را هم از معاملات حاشیه نقطه ای و هم از معاملات آتی قرض می گیرند اما تاریخ انقضا ندارند.

 در حال حاضر تنها اجزای خاصی از dYdX غیرمتمرکز هستند، از جمله قراردادهای هوشمند اتریوم، حاکمیت و سهام آن.  با این حال “دفتر سفارش و موتور تطبیق” آن توسط dYdX Trading Inc. – تیمی که پلتفرم را توسعه داده است، مدیریت می شود.

 در وبلاگی dYdX توضیح داد که “جنبه اصلی” غیرمتمرکز کردن کامل پلت فرم بر روی دفترچه سفارش و موتور تطبیق آن متمرکز است.  این تیم خاطرنشان کرد که چالش‌های اصلی مقیاس‌پذیری توان پردازش (قدرت پردازش تراکنش)، نهایی‌بودن (تطبیق تجارت خارج از زنجیره) و عادلانه (اپراتورها قادر به استخراج ارزش از فعالیت تجاری قانونی نیستند) به روشی غیرمتمرکز خواهد بود.

 با V4، dYdX به طور کامل غیرمتمرکز خواهد شد.  دیگر نقاط مرکزی کنترل یا شکست پروتکل وجود نخواهد داشت.  تمام جنبه های پروتکل قابل کنترل به طور کامل توسط جامعه کنترل خواهد شد.»

 dYdX با تشریح اینکه چرا پلتفرم کاملاً غیرمتمرکز می‌شود، بر «بهبود اساسی» که تأمین مالی غیرمتمرکز (DeFi) نسبت به خدمات مالی متمرکز ارائه می‌کند، تأکید کرد:

 “DeFi بهبود گسترده ای در شفافیت ارائه می دهد.  برای اولین بار، خود سیستم مالی دیگر جعبه سیاهی برای کاربران نیست.  با DeFi، کاربران می توانند به جای شرکت ها به کد اعتماد کنند.

 به‌روزرسانی V4 باعث می‌شود که dYdX Trading Inc کارمزد معاملاتی صفر را دریافت کند.  علاوه بر این، این پلتفرم همچنین محصولات و خدمات بیشتری مانند محصولات مصنوعی و معاملات نقطه ای و حاشیه ای را عرضه خواهد کرد.

 در حالی که بسیاری از پروژه‌های DeFi اغلب ادعا می‌کنند که به دلیل قراردادهای هوشمند و تنظیمات خودکار آنها «غیرمتمرکز» هستند، اغلب توسط یک تیم هسته‌ای کوچک با دسترسی به یک کلید مدیریت multisig کنترل می‌شوند که به آنها قدرت «god mode» بر پروتکل می‌دهد.  این اغلب یک استراتژی مفید برای بازیابی از خطاها در حین ساختن پلتفرم است، اما ریسک های متمرکز را معرفی می کند.

 گری جنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، در مصاحبه ای در آگوست سال گذشته استدلال کرد که DeFi عمدتاً متمرکز است و خاطرنشان کرد:

 این پلتفرم‌های به اصطلاح «مالی غیرمتمرکز» در واقع تمرکز زیادی دارند.  گروهی از کارآفرینان هستند که این پلتفرم‌ها را راه‌اندازی می‌کنند.»

 یکی دیگر از پروژه‌های DeFi برای اعلام حرکت به سمت تمرکززدایی کامل، یا «کاملاً خودکفا»، خالق استیبل‌کوین DAI و پروتکل پیشگام MakerDAO در اواسط سال ۲۰۲۱ بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =