فدرال رزرو استیبل کوین‌ها را خطری برای ثبات مالی می‌داند

فدرال رزرو آخرین “گزارش سیاست پولی” را در روز جمعه منتشر کرد و صنعت استیبل کوین – به ویژه استیبل کوین های الگوریتمی – را به عنوان خطر بی ثباتی مالی طبقه بندی کرد. در همین حال، نسبت به تمرکز استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات روی USDT تتر و BUSD بایننس ابراز نگرانی کرد.
آخرین برداشت فدرال رزرو در مورد استیبل کوین ها
با توجه به رشد سریع بازارهای دارایی دیجیتال، فدرال رزرو در گزارش سیاست پولی ارائه شده به کنگره، «شکن‌های ساختاری» در این بخش را برجسته کرده است.
اگرچه بدون نامگذاری مستقیم استیبل کوین الگوریتمی – UST – که بازار گسترده‌تر را در ماه می به سقوط کشاند، فدرال رزرو به این پروژه به عنوان شاخصی از شکنندگی شناور در صنعت اشاره کرد. با این حال، استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات – با درجه تمرکز و سرمایه بسیار بالاتر – برای بانک مرکزی نگران‌کننده‌تر هستند.
با توجه به اینکه USDT، USDC، و BUSD اکثریت قریب به اتفاق ارزش بازار استیبل کوین را به خود اختصاص داده اند، فدرال رزرو فقدان شفافیت در مورد دارایی های اساسی پشتوانه آنها و همچنین ریسک اساسی موجود را که ممکن است آسیب پذیری دارایی را تشدید کند، بیان کرد.
استیبل‌کوین‌هایی که توسط دارایی‌های ایمن و به اندازه کافی نقدینگی پشتیبانی نمی‌شوند و تابع استانداردهای نظارتی مناسب نیستند، خطراتی را برای سرمایه‌گذاران و به طور بالقوه برای سیستم مالی ایجاد می‌کنند، از جمله حساسیت به فعالیت‌های بالقوه بی‌ثبات‌کننده.
کارگروه رئیس جمهور – تلاش مشترکی شامل فدرال رزرو، کمیسیون بورس و اوراق بهادار و کمیسیون معاملات آتی کالا – قبلاً نگرانی مشابهی داشت و در مورد محدود کردن انتشار استیبل کوین به مؤسسات سپرده گذاری بیمه شده بحث می کرد. با تحمیل معیار روشنی که بر اساس آن موسسات واجد شرایط صدور استیبل کوین هستند، آژانس معتقد بود چنین اقدامی می تواند ریسک این نوع دارایی را کاهش دهد.
علاوه بر این، فدرال رزرو مجموعه ای واضح از مقررات را در مورد استفاده از استیبل کوین برای معاملات اهرمی توصیه کرد:
استفاده روزافزون از استیبل کوین ها برای برآورده کردن نیازهای حاشیه برای معاملات اهرمی در سایر ارزهای دیجیتال ممکن است نوسانات در تقاضا برای استیبل کوین ها را تقویت کرده و ریسک بازخرید را افزایش دهد.

آژانس های دولتی ایالات متحده در مورد استیبل کوین ها
استیبل کوین ها در هفته های اخیر به دلیل سقوط چشمگیر UST Terra’s به طور فزاینده ای توجه مقامات دولتی و تنظیم کننده ها را به خود جلب کرده اند. پس از چنین شکستی، کمیسیونر SEC، هستر پیرس، فوریت را در زمینه تنظیم این دارایی ها از طریق رویکرد “آزمایش و خطا” بیان کرد:
گزینه های بالقوه مختلفی برای نزدیک شدن به استیبل کوین ها وجود دارد… و با آزمایش، باید فضایی را برای شکست ایجاد کنیم.
جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، قبلاً گفت که استیبل کوین‌ها به درستی در ایالات متحده نظارت نمی‌شوند، و توصیه کرد که قانون‌گذاران باید برای ایجاد یک چارچوب نظارتی برای این دارایی «به سرعت عمل کنند».

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *