فدرال رزرو نرخ بهره را ۰.۵ واحد درصد افزایش داد

فدرال رزرو نرخ بهره را ۰.۵ واحد درصد افزایش داد

فدرال رزرو به جای 75 واحد پایه مانند ماه های گذشته، تنها 50 واحد نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

بانک مرکزی ایالات متحده در سخنانی در کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)، تصمیم خود را برای افزایش نیم درصدی نرخ های وجوه فدرال اعلام کرد و آن را به 4.25 درصد به 4.50 درصد رساند. تصمیم برای افزایش تنها 50 واحد در ثانیه (به جای 75 واحد در ثانیه، همانطور که در چند ماه گذشته مرسوم بود) قابل توجه است، زیرا می تواند به طور بالقوه نشان دهنده نرم شدن سیاست پولی فدرال رزرو باشد. با این حال، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو اشاره کرد که انتظار دارد در مدت زمان طولانی‌تری نرخ‌ها را با سرعت کمتری افزایش دهد، به این معنی که بازارهای مالی احتمالاً در ماه‌های آینده دردسر بیشتری را تجربه خواهند کرد.

نرخ بهره یکی از ابزارهایی است که فدرال رزرو می تواند برای مبارزه با تورم از آن استفاده کند. با افزایش نرخ‌ها، بانک مرکزی وام‌گیری را گران‌تر می‌کند، که به نوبه خود سرمایه‌گذاران را وادار می‌کند تا دارایی‌های پرریسک‌تر خود را برای تقویت دلار آمریکا بفروشند. پس از اینکه به دلیل جدی نگرفتن ترس از تورم مورد انتقاد قرار گرفت – پاول در مارس 2021 به طرز بدنامی اظهار داشت که تورم ‘گذرا’ خواهد بود – بانک مرکزی در طول سال 2022 به شدت حرکت کرد و ابتدا نرخ ها را در ماه مارس 25 واحد در ثانیه، سپس 50 واحد در ثانیه و در نهایت افزایش داد. 75 bps در موارد متعدد.

با این حال، اشتیاق تازه فدرال رزرو برای مقابله با تورم باعث نگرانی جدیدی شده است: اینکه سیاست پولی جنگ طلبانه آن می تواند ایالات متحده و متحدانش را به رکود اقتصادی – احتمالاً طولانی مدت- سوق دهد. سازمان ملل متحد اخیراً هشداری در این زمینه صادر کرد و مدعی شد که اقتصاد جهانی ممکن است از «قمار بی‌احتیاطی» فدرال رزرو آسیب ببیند. این امر باعث شده است که سرمایه گذاران در امور مالی سنتی و ارزهای دیجیتال به طور یکسان بر این باورند که فدرال رزرو می تواند به سرعت مسیر سیاست پولی خود را معکوس کند و دوباره شروع به کاهش نرخ کند، فرضیه ای که معمولاً به عنوان ‘محور فدرال رزرو’ شناخته می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *