لغو مسدود کردن وب سایت پروژه Tor در روسیه


یک دادگاه استیناف در روسیه حکم یک دادگاه منطقه ای را که اجازه مسدود کردن وب سایت پروژه Tor در این کشور را می داد، لغو کرد.  با توجه به تخلفات در جریان رسیدگی اولیه، پرونده برای رسیدگی مجدد به دادگاه بدوی اعاده شده است.

 Roskomsvoboda به لغو مسدود کردن وب سایت پروژه Tor در روسیه کمک می کند

 Roskomsvoboda این هفته اعلام کرد، تخلفات رویه ای، عمدتاً عدم احضار مالک، منجر به لغو تصمیم دادگاه منطقه ای برای مسدود کردن torproject.org شده است.  وکلای سازمان غیردولتی فعال در حمایت از حقوق کاربران اینترنت در روسیه در این پرونده نقش داشتند که به دادگاه بدوی در منطقه ساراتوف ارسال شده است.

 وب سایت پروژه Tor در دسامبر سال گذشته بر اساس تصمیم دادگاه منطقه ساراتوف از 18 دسامبر 2017 مسدود شد. جلسه دادگاه استیناف که به صورت آنلاین برگزار شد، با حضور اکاترینا آباشینا از تیم حقوقی Roskomsvoboda برگزار شد.  او گفت که از آنجایی که حکم دادگاه منطقه لغو شده است، torproject.org باید رفع انسداد شود.

 آباشینا توضیح داد که دفاع دو دلیل اصلی برای اعتراض به تصمیم اولیه داشت.  اولاً عدم حضور نماینده تریبون در جلسات، حقوق و تعهدات مالک را تحت تأثیر قرار داد.  سپس، قانون روسیه در حال حاضر انتشار اطلاعات مربوط به فناوری‌های VPN و ناشناس‌کننده‌ها را ممنوع نمی‌کند.

 دادستان به شکایت وکلا پاسخ کتبی نداد و فقط اعتراض شفاهی داشت.  آباشینا توضیح داد که Roskomnadzor، ناظر رسانه‌ای روسیه که این وب‌سایت را مسدود کرده بود، با ارسال یک پاسخ کتبی مدعی شد که دادگاه دارای اختیارات نامحدودی برای شناسایی هرگونه اطلاعات به عنوان ممنوع است.  این کارشناس حقوقی به Forklog گفت که مقامات روسی می خواهند دسترسی به وب سایت را به دلیل دستورالعمل های منتشر شده در مورد نحوه دانلود مرورگر Tor مبتنی بر حریم خصوصی محدود کنند.

 اکاترینا آباشینا انتظار دارد که رسیدگی جدید ظرف یک ماه آغاز شود و امیدوار است که دادگاه بدوی نکته دوم Roskomsvoboda را در نظر بگیرد، مبنی بر اینکه انتشار اطلاعات در مورد فناوری هایی مانند Tor در فدراسیون روسیه ممنوع نیست، و همچنین تلاش می کند تا وب سایت آسیب دیده را احضار کند.

 سایت‌هایی که اطلاعات مفیدی را منتشر می‌کنند و خدماتی را به جامعه کریپتو ارائه می‌کنند، در چند سال گذشته توسط مقامات روسی هدف قرار گرفته‌اند.  ژوئن گذشته، دادگاهی در منطقه پرم روسیه تصمیم گرفت تعدادی از پلتفرم‌هایی را که نحوه مبادله ارز دیجیتال با پول نقد فیات را توضیح می‌دهند، مسدود کند.  در دسامبر، Roskomnadzor اقداماتی را برای محدود کردن دسترسی به شش ارائه‌دهنده VPN برای کمک به روس‌ها در دستیابی به اطلاعات «ممنوع‌شده» انجام داد.  برخی از اپراتورها با موفقیت این اقدامات را در دادگاه های روسیه به چالش کشیده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − شش =