محدودیت ها و معایب بلاکچین


آشنایی کامل با عیب ها و محدودیت های بلاکچین

سلام خدمت همه ی شما آلندی های عزیز امیدوارم که حالتون خوب و عالی باشه.

امروز در خدمتتون هستیم با یکی از مباحث جذاب و پر حاشیه ی رمز ارز ها و آن هم بحث در مورد محدودیت های فناوری بلاک چین هست.

در ادامه با ما همراه باشید تا با هم یک بررسی کلی روی این فناوری داشته باشیم.

فناوری جدید ، خطرات جدید:

در هر انقلاب فناوری رد پاهای خیانت آمیزی وجود دارد.

برخی از افراد در صنعت بلاکچین اظهار داشته اند که بلاکچین بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته است ، در حالی که این فناوری محدودیت هایی دارد و برای بسیاری از تعاملات دیجیتالی نامناسب است.

اما با تحقیق و توسعه ، موفقیت و عدم موفقیت ، و آزمون و خطا ، ما با مسائل و محدودیت های فعلی بلاکچین آشنا شده ایم.

و می توانیم یک بازخورد کلی را نسبت به این حوزه داشته باشیم.

در ادامه بررسی برخی از این موارد می پردازیم:

محدودیت ها و معایب بلاکچین

پیچیدگی

فناوری بلاکچین شامل لغات و اصطلاحات کاملا جدید است.

برخی از کلمات در این حوزه معنای کاملاً متفاوتی را می دهند.

این امر رمزنگاری را به تنه ی اصلی تبدیل کرده است ، اما صنعت کاملاً تخصصی و پر از اصطلاحات تخصصی می باشد .

 خوشبختانه ، تلاش هایی در زمینه ارائه واژه نامه ها و فهرست ها وجود دارد که کاملاً آسان و قابل فهم برای عموم جامعه باشند تا افرادی که تخصص کافی ندارند هم بتوانند با مفایهم این حوزه ارتباط بر قرار کنند.

اندازه شبکه

بلاکچین ها (مانند همه سیستم های توزیع شده) به اندازه “ضد شکنندگی” در برابر بد افزار ها مقاوم نیستند.

ضد شکنندگی یعنی به حملات پاسخ دهند و قوی تر شوند.

با این وجود ، به یک شبکه بزرگ از کاربران نیاز دارد. اگر بلاکچین شبکه قدرتمندی نباشد که دارای شبکه ای گسترده از سیستم های دارای اطلاعات کل ساختار باشد ، بهره کامل از آن دشوارتر می شود.

در مورد اینکه آیا این یک نقص مهلک برای برخی از پروژه های مجاز بلاکچین است ، بحث و جدال است.

محدودیت ها و معایب بلاکچین
محدودیت ها و معایب بلاکچین

هزینه های معامله ، سرعت شبکه

بیت کوین و ساختار آن چند سال اول وجود خود را “تقریبا رایگان” معرفی کرد.

بیت کوین در حال حاضر هزینه های معاملاتی قابل توجهی را دارد.

از اواخر سال 2016 ، فقط می تواند حدود هفت تراکنش در ثانیه پردازش کند و هزینه هر معامله حدود 0.20 دلار است و فقط می تواند 80 بایت داده را ذخیره کند.

همچنین جنبه شارژ سیاسی استفاده از بلاکچین بیت کوین ، نه برای معاملات ، بلکه به عنوان ذخیره اطلاعات وجود دارد. این مسئله یک مشکل بزرگ است که باعث ظلم در حق استخراج کننده ها هم می شود. زیرا معدنچیان را مجبور می کند تا به طور مداوم اطلاعات را دوباره پردازش و دوباره ثبت کنند.

خطای انسانی

اگر از زنجیره بلوک به عنوان پایگاه داده استفاده شود ، اطلاعات وارد شده به پایگاه داده باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. داده های ذخیره شده در بلاکچین ذاتاً قابل اعتماد نیستند ، بنابراین در وهله اول وقایع باید با دقت ضبط شوند.

هر اطلاعات بی خود که وارد شود خروجی هم بر اساس همان است در سیستم ثبت بلاکچین درست است ، درست مانند یک پایگاه داده متمرکز.

نقص امنیتی

یک نقص امنیتی قابل توجه در بیت کوین و بلاکچین های دیگر وجود دارد: اگر بیش از نیمی از کامپیوترهایی که به عنوان گره برای سرویس دهی به شبکه کار می کنند ، دروغ بگویند ، این دروغ به حقیقت تبدیل می شود. این حمله “حمله ی 51 درصدی” نامیده می شود و توسط Satoshi Nakamoto هنگام راه اندازی بیت کوین برجسته شد.

به همین دلیل ، استخرهای استخراج بیت کوین توسط جامعه به دقت کنترل می شوند و اطمینان حاصل می کنند که هیچ کس ناخودآگاه چنین نفوذ شبکه ای را کسب می کند.

استخر های استخراج بیت کوین مجموع هایی هستند که با تعداد بسیار زیادی از سیستم های سخت افزاری به ماین کردن بیت کوین می پردازند .

سیاست

از آنجا که پروتکل های بلاکچین فرصتی را برای دیجیتالی کردن مدل های حکمرانی فراهم می کند و از آنجا که ماینرها اساساً نوع دیگری از مدل حکمرانی با انگیزه را شکل می دهند ، فرصت های زیادی برای اختلاف نظرهای عمومی بین بخشهای مختلف جامعه وجود دارد.

این اختلافات یکی از ویژگیهای قابل توجه صنعت بلاکچین است و به وضوح در مورد واقعه “انشعاب” بلاکچین بیان می شود ، فرایندی که شامل به روزرسانی پروتکل بلاکچین است در حالی که اکثر کاربران بلاکچین با آن موافقت کرده اند.

این بحث ها می تواند بسیار فنی و گاه گرم باشد ، اما برای کسانی که به ترکیبی از دموکراسی ، اجماع و فرصت های جدید برای آزمایش حاکمیت که فناوری بلاک چین در حال گشودن است ، آموزنده است.

مخلص کلام :

فناوری بلاک چین به علت تازه بودن دارای مسائل و مشکلات شناخته شده و حتی برخی مشکلات ناشناخته است که برای شما آوردیم.

نکته ای که باید توجه کنید این است که با دانستن این مشکلات می توانید با دید باز تری به معامله گری و مخصوصاً سرمایه گذاری بپردازید.

در آخر هم باید گفت که تا به امروز مزایای این فناوری بسیار بیشتر از محدودیت ها و معایب آن بوده است.

اگر در این زمینه سوال یا اطلاعاتی دارید در زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هجده =