هشدار صندوق بین‌المللی پول مبنی‌بر امکان استفاده روسیه از استخراج بیت کوین برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها

هشدار صندوق بین‌المللی پول مبنی‌بر امکان استفاده روسیه از استخراج بیت کوین برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها دارا صدهزاری

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده است که روسیه می‌تواند از تحریم‌های اقتصادی اعمال‌شده در پی تهاجم این کشور به اوکراین با چرخش به استخراج ارزهای دیجیتال فرار کند.

 این گزارش به طور خاص هشدار می‌دهد که روسیه می‌تواند از منابع عظیم انرژی خود برای تامین انرژی استخراج ارز دیجیتال و درآمدزایی استفاده کند.

 با گذشت زمان، کشورهای تحریم شده همچنین می توانند منابع بیشتری را برای دور زدن تحریم ها از طریق استخراج معادن اختصاص دهند.  صندوق بین‌المللی پول گفت: استخراج بلاک چین‌های انرژی بر مانند بیت‌کوین می‌تواند به کشورها اجازه دهد تا از منابع انرژی درآمدزایی کنند که برخی از آنها به دلیل تحریم‌ها قابل صادرات نیستند.

این سازمان بین‌المللی هشداری را به این هشدار اضافه کرد و گفت که سهم استخراج معدن در کشورهای تحت تحریم – و همچنین اندازه کلی درآمد معدن در سطح جهان – «نشان می‌دهد که بزرگی چنین جریان‌هایی نسبتاً مهار شده است، اگرچه خطرات برای یکپارچگی مالی همچنان وجود دارد.  “

 ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه قبلاً گفته بود که روسیه در مورد استخراج بیت‌کوین دارای یک “مزیت رقابتی” است.  به گفته دانشگاه کمبریج، روسیه یکی از حوزه های قضایی پیشرو در جهان در زمینه استخراج بیت کوین است و در مطالعه منتشر شده در سال گذشته رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

ادوارد اسنودن مصاحبه گسترده ای با مارتا بلچر از بنیاد Filecoin برای کمپ اتریال 2022 انجام می دهد که در 27 فوریه ضبط شده است. او در مورد اینکه چگونه دولت ها به ارزهای دیجیتال به عنوان یک “تهدید در حال تکامل” نگاه می کنند، چگونه کریپتو “روابط قدرت را تغییر می دهد” و چرا فکر می کند اتریوم “در رنج است” صحبت می کند.  از همان مشکلات حریم خصوصی مانند بیت کوین، و چرا او ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را به عنوان «ارزهای رمزنگاری فاشیستی» می بیند.

پس از حمله به اوکراین، نگرانی‌هایی در مورد پتانسیل روسیه برای طفره رفتن از تحریم‌ها از طریق کریپتو ایجاد شد.

 توجه به این نکته مهم است که اگرچه بعید است که ارزهای رمزنگاری شده بتوانند روسیه را – به عنوان یک کشور ملی – به طور کامل از شدت تحریم‌های بین‌المللی کم کند، نهادهای تحریم شده خاص می‌توانند برای تامین درآمد به ارزهای دیجیتال روی آورند.

 به غیر از استخراج، روش‌های دیگری می‌توانست – و در گذشته – مورد استفاده قرار می‌گرفت.  یکی از این نمونه‌ها، باج‌افزار است، صنعتی که سال گذشته بیش از هر گروه دیگری جیب بازیگران وابسته به روسیه را پوشانده بود.

 کرین هسلد، مامور سابق اف‌بی‌آی و مدیر فعلی اطلاعات تهدید در شرکت امنیت ابری Abnormal Security، قبلاً به Decrypt گفته بود که ارزهای کریپتو «عامل اصلی» صنعت باج‌افزار امروزی هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + دو =