پروتکل‌ های وابسته به FTX در سولانا فورک میشوند

پروتکل‌ های وابسته به FTX در سولانا فورک میشوند

توسعه دهندگان سولانا پس از اینکه ممکن است در هک FTX در معرض خطر قرار گرفته باشد، سرم هاب نقدینگی توکن توسعه یافته توسط FTX را فورک می کنند.

روز جمعه یک هکر بیش از 400 میلیون دلار از FTX برداشت غیرمجاز انجام داد. این وضعیت بحران ورشکستگی صرافی را تشدید کرد که باعث شد آن را برای حمایت از ورشکستگی فصل 11 تشکیل دهد.

بسیاری از توسعه دهندگان Solana گمان می کنند که هک ممکن است سرم، پروتکل معروفی را که توسط FTX توسعه داده شده و توسط بسیاری از برنامه ها در بلاک چین سولانا استفاده می شود، به خطر بیاندازد.

بنیانگذار سولانا آناتولی یاکوونکو خاطرنشان کرد که توسعه دهندگان امروز عجله دارند تا کد Serum را فورک کنند و پروتکل را بدون دخالت FTX از سر بگیرند. توسعه دهندگان به نسخه دیگری از Serum نیاز دارند زیرا نسخه اصلی فقط از طریق یک کلید خصوصی که توسط شخصی در FTX کنترل می شود و نه Serum DAO می تواند به روز شود. در نتیجه هک FTX، این کلید ممکن است به خطر افتاده باشد.

یاکوونکو گفت: «افائیک، برنامه‌ نویس‌هایی که به سرم وابسته هستند، برنامه را متوقف می‌کنند، زیرا کلید ارتقا به کلید فعلی به خطر افتاده است.»
کلید به‌روزرسانی برنامه سرم توسط سازمان خودش کنترل نمی‌شد، بلکه توسط یک کلید خصوصی متصل به FTX کنترل می‌شد. در حال حاضر هیچ کس نمی تواند تأیید کند که چه کسی این کلید را کنترل می کند و از این رو قدرت به روز رسانی برنامه سرم، احتمالاً استقرار کد مخرب را دارد.

در همین حال، چندین برنامه Solana که به سرم متکی هستند، شروع به محدود کردن قرار گرفتن در معرض آنها کرده‌اند. Jupiter، بزرگترین صرافی DEX Aggregator در Solana، به کاربران اطلاع داد که استفاده از نقدینگی Serum را به دلیل نگرانی های امنیتی متوقف می کند.

ژوپیتر گفت: «با تأیید اینکه چند ساعت پیش به دلیل نگرانی‌های امنیتی در مورد مقامات ارتقاء، Project Serum را به‌عنوان منبع نقدینگی خاموش کردیم، ما همچنین همه ادغام‌کنندگان خود را تشویق کردیم که همین کار را انجام دهند.

پروژه‌های دیگر، Magic Eden، Mango Markets و Phantom نیز اعلام کردند که با توجه به نگرانی‌های امنیتی، به سرم برای نقدینگی تکیه نمی‌کنند و استفاده از آن را متوقف کرده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *