پیش‌بینی بانک جهانی از رشد ۳ درصدی قیمت طلا در سال ۲۰۲۲

پیش‌بینی بانک جهانی از رشد ۳ درصدی قیمت طلا در سال ۲۰۲۲ دارا صدهزاری

بانک جهانی گفته است که انتظار دارد قیمت طلا در سال 2022 به میزان 3 درصد افزایش یابد، اما هشدار داده است که اگر بانک مرکزی روسیه تصمیم به تخلیه مقادیر زیادی از این کالا بگیرد، ممکن است قیمت به شدت کاهش یابد.

پس از افزایش قیمت طلا از مرز 2000 دلار در اوایل ماه مارس، گزارش جدید بانک جهانی اکنون پیش‌بینی می‌کند که ارزش این کالا تنها 3 درصد در سال 2022 رشد خواهد کرد. با این حال، این بانک اعلام کرد که انتظار دارد قیمت‌های کالاهایی مانند مواد غذایی – که دارای رشد هستند.  84 درصد افزایش یافت – و نفت خام تا بیشتر سال 2022 همچنان بالا خواهد ماند.

 در حالی که برخی از حامیان طلا پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت این فلز احتمالا به بالاترین حد خود خواهد رسید، اما در گزارش خود، بانک جهانی در عوض انتظار کاهش شدید قیمت در سال 2023 را دارد. این بانک به تخلیه احتمالی مقادیر زیادی از طلا اشاره می‌کند.  طلا توسط روسیه به عنوان یکی از عوامل احتمالی که قیمت را کاهش می دهد.

 در گزارشی به نقل از آخرین سند پیش‌بینی بانک آمده است: «در بلندمدت، قیمت طلا می‌تواند تحت‌تاثیر سیاست‌های بانک روسیه قرار گیرد و اگر این بانک به فروش بزرگ طلا دست بزند، قیمت‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد».

 وقتی روسیه که ارتباطش با سیستم مالی جهانی قطع شده است، به فروش مقادیر زیادی طلا به عنوان راهی برای جمع آوری سرمایه متوسل می شود، مازاد عرضه ناشی از آن احتمالاً باعث کاهش قیمت این کالا خواهد شد.

 در این میان، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که روسیه در حال بررسی امکان حمایت از ارز خود با طلا است.  در حالی که هنوز مشخص نیست که چه زمانی احتمالاً این اتفاق می افتد، چشم انداز یک کشور بزرگ که از ارز خود با طلا حمایت می کند ممکن است نشان دهنده افزایش بیشتر قیمت این کالا باشد.

 بازگشت استاندارد طلا

 چشم انداز بازگشت روسیه به استاندارد طلا نیز بحث در مورد امکان سنجی و کاربرد توکن های رمزنگاری با پشتوانه طلا را برانگیخته است. همچنین چندین چنین توکن صادر شده است، اما تنها تعداد کمی از این توکن ها کار می کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =