کدال

سایت کدال

در مقالات قبلی سایت آلند خوندیم که به طور کلی دو مدل تحلیل داریم و اکثر معامله گران از یکی از این دو روش تا توامان با هم استفاده میکنند.

این دو روش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بود.

امروز در این مقاله میخوام در مورد بهشت تحلیل گران بنیادی در بازار بورس تهران صحبت کنیم!

سایت کدال

وبسایت کدال ( یا به صورت دقیق‌تر: سامانه اطلاع رسانی ناشران کدال) جایی هست که تمام شرکت هایی که سهامشون در بورس یا فرابورس معامله میشه ( و حتی اونایی که هنوز در بورس نیستند و معامله نمیشه!) موظف هستند گزارشات مالی و صورت های مالیشون رو در بازه های زمانی مختلف و مشخص شده روی سایت بگذارند.

سایت کدال

حالا گزارشات مالی چی هستند؟ ۳ مدل اصلی داریم که براتون توضیح میدم.

اولین گزارش مالی که باید در موردش بدونیم ترازنامه هست.

ترازنامه دقیقا شبیه یک عکس هست از وضعیت پایانی یک شرکت در پایان دوره مالی. یعنی مثلا در ۳ ماه اول سال یا در ۶ ماه اول سال این که چه اتفاقی افتاده اصلا مهم نیست فقط و فقط وضعیت مالی شرکت در اون لحظه مهمه که صورت مالی مربوطه رو میگویند ترازنامه.

 

صورت مالی بعدی که در موردش باید بدونیم صورت سود و زیان هست. این دقیقا برعکس ترازنامه هست. یعنی شبیه یک فیلمی هست که از سرتاسر اون دوره گرفته شده و در اون نوشته میشه که چه چزهایی چه اجناسی باعث سود ما شده و چه کارهایی یا چه فعالیت و خرید و فروش هایی باعث زیان شرکت شده.

صورت مالی سوم که در کدال قرار میگیرند و برای تحلیلگران بنیادی خواندنش مهم و ضروری هست صورت مالی گردش وجوه نقد شرکت هست.

 

این صورت مالی به نوعی شفاف سازی میکنه که آیا نوشته های در گزارشات قبلی صحت داره یا امکان اشتباه در آن وجود داره. البته این رو بگم که احتمال اینکه گزارشات مالی اشتباه باشند یا بخواد تقلبی در آنها صورت بگیرد تقریبا نزدیک صفر هست. اما به هر حال نیاز هست که صورت های مالی رو بشناسیم و خودمون با منطق خودمون اونها رو تجزیه و تحلیل کنیم.

کار تحلیل گران بنیادی بررسی این گزارشات مالی هست و هنر او ربط دادن این ها به هم. اینکه یک تحلیل گر بتونه اطلاعاتی که از این صورت ها بدست میاره رو با هم تلفیق کنه و به یک نتیحه نهایی برسه به شدت مهم و هنرمندانه هست.

مشاهده بیشتر آموزش های تحلیل بنیادی

همین الان وارد سایت کدال codal.ir بشو و سهامی که دارید رو چک کنید. این مهم نیست که هنوز تحلیلشون رو بلد نیستید (هرچند من در دوره سرمایه گذاران دارا به صورت جامع و کامل یادت دادم) اما همینکه چشم شما بهشون عادت کنه تاثیر مثبتی خواهدداشت!

2 دیدگاه

    • ممنونم دوست عزیز.
      انشالله با روش ها و آموزش های سایت همه بتوانند یه زندگی خوب و مرفه داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + شانزده =