Defi2 + پروژه های 2022


Defi 2 چیست؟

DeFi 2.0 عبارتی جدید در دنیای بلاک چین است و به زیرمجموعه ای از پروتکل های DeFi است که بر اساس پیشرفت های قبلی DeFi مانند وام دهی و موارد دیگر ساخته شده اند.

به عبارتی دیگر DeFi 2.0 به لایه ای از برنامه های کاربردی اشاره دارد که بر اساس نسل اول پروتکل ساخته شده اند. هسته اصلی DeFi 2.0 افزودن نقدینگی به لایه زیرساخت است که توسعه صنعت را پایدارتر می کند.

ابتدا، به  خلاصه ای از توضیحات DeFi 1.0 توجه کنید. DeFi 1.0 زیرساخت مالی غیرمتمرکز اولیه است که اکوسیستم DeFi فعلی را تشکیل می دهد و شامل:

برنامه های غیرمتمرکز و DEX ها (Uniswap، SushiSwap)

برنامه های وام دهی (Aave، Compound)

برنامه های استیبل کوین (MakerDao)

کاربردهای استخر نقدینگی (Yearn)

دارایی های مصنوعی (Synthetix، UMA)

پروژه های بیمه (Cover، Nexus Mutual)

DeFi اصطلاحی است برای راه‌حل‌ها و ابزارهای مالی مختلف که برای کار به قراردادهای هوشمند متکی هستند و انجام عملیات کارآمدتر و ارزان‌تر را ممکن می‌سازند.

دیفای بر راحتی تراکنش‌های همتا به همتا برای سرمایه‌گذاران تمرکز دارد. پلتفرم‌های DeFi با بهره‌گیری از کارایی و قدرت قراردادهای هوشمند (قراردادهای دیجیتالی که روی بلاک‌چین انجام می شوند) فضایی را برای وام‌دهی، استقراض، معامله، پس‌انداز و کسب سود ایجاد می‌کنند.

DeFi 2.0 یک نسخه بهبود یافته از مدل فعلی DeFi است که با هدف رفع نقص‌های موجود و در عین حال استفاده از نقاط قوت برای ارائه گزینه‌های جدید به مشتریان در مسیر آزادی مالی، طراحی شده است. تحقیقات DeFi 2.0 زمانی آغاز شد که کاربران و پروژه‌ها، محدودیت‌های DeFi را درک کردند. که این موضوع آنها را به یافتن راه‌حل‌های مناسب ترغیب کرد.

کارمزدهای بالا و زمان انتظار طولانی برای تراکنش های تایید شده، از همان محدودیت ها هستند. اکثر راه حل های DeFi بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند و به دلیل تعداد بسیار زیاد کاربران در شبکه، تاخیرهای قابل توجهی وجود دارند و هزینه های تراکنش اصطلاحا سر به فلک کشیده اند. در نتیجه، کاربرانی که کمتر از چند هزار دلار درآمد دارند، استفاده از دستگاه‌های DeFi را بی‌فایده می‌دانند.

در کمتر از دو سال، کل ارزش قفل شده (TVL) در پروتکل های مختلف DeFi بیش از 220X افزایش یافت و از 1 میلیارد دلار در اوایل مارس 2020 به بیش از 228 میلیارد دلار در سه ماهه اول 2022 رسید.

در طول این دوره، رشد بی‌سابقه، قدرت واقعی قراردادهای هوشمند و دفتر کل غیرمتمرکز آشکار شد.

Defi2  + پروژه های 2022 دارا صدهزاری پروژه برتر DeFi در 2022

تیم آموزشی دارا صدهزاری در این  مقاله لیستی از 10 پروژه برتر DeFi در سال 2022 را معرفی کرده است:

Bancor

Bancor توسط Galia Benartzi در سال 2016 تاسیس شد و یکی از اولین DEX های مبتنی بر اتریوم است. این پلتفرم منبع باز است و امکان تبادل بدون مجوز توکن ها را با استفاده از قراردادهای هوشمند فراهم می کند.
در مرکز Bancor مدل بازارساز خودکار (AMM) قرار دارد که به کاربران امکان عرضه نقدینگی به یک استخر و دریافت سهمی از کارمزد معاملات را می دهد. در Bancor، مبادله توکن ها ابتدا به BNT (توکن بومی Bancor) به عنوان یک مرحله میانی، تبدیل می شوند.

Uniswap

Uniswap بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز جهان و اولین پروتکلی است که استفاده از بازارساز خودکار (AMM) را ارتقا می‌دهد. یونی سواپ در حال حاضر زیربنای اکثر پلتفرم‌های DEXدر سراسر اتریوم و سایر بلاک‌چین‌های مبتنی بر حساب است.
UNI توکن بومی ERC-20 Uniswap است. اولین نسخه DEX اولین بار در نوامبر 2018 توسط هیدن آدامز عرضه شد.
به دلیل استفاده از AMM، DEX به طور مداوم سطوح بالایی از نقدینگی را جذب می کند و امکان مبادله با نوسانات کم را فراهم می کند.

Safuu

Safuu یک پروتکل سهام‌گذاری مبتنی بر زنجیره BNB است که بالاترین APY را در کریپتو تا 383,025.80 درصد ارائه می‌کند. ( همراه با صندوق بیمه SIF)

SAFUU توکن بومی منطبق با استاندارد BEP-20 در زنجیره BNB است که عرضه آن در مکانیزم توکن سوزی در Fire Pit به تدریج کاهش می یابد.

دارندگان به طور خودکار با 0.02355 درصد سود هر 15 دقیقه پاداش دریافت می کنند. در مرکز Safuu، پروتکل SAP  قرار دارد که هر 15 دقیقه یک بار از طریق یک سیستم، سود مرکب ثابت پرداخت می‌شود.

MakerDAO

MakerDAO، توسط Rune Christensen خلق شده، یکی از اولین پلتفرم‌های DeFi در اتریوم است که وام‌دهی مبتنی بر قراردادهای هوشمند و تسهیلات بیش از حد وثیقه‌ای را برای دارندگان توکن ERC-20 راه‌اندازی می‌کند.

DAO همچنین استخراج کننده کوین پایدار الگوریتمی DAI است. نشانه حاکمیت پروتکل( MKR) صدور DAI را مدیریت می کند و به عنوان آخرین راه حل استفاده می شود.

دارندگان MKR می توانند در مورد پیشنهادهای توسعه MakerDAO رأی دهند و بر مسیر طی شده توسط پروژه تأثیر بگذارند.

Terra (LUNA)

Terra ارزشمندترین پروژه DeFi است که توکن اصلی آن لونا( LUNA) بوده که دارای ارزش بازار بیش از 37.5 میلیارد دلار تا سه ماهه اول 2022 است. پروتکل ایجاد شده از Do Kwon و Terraform Labs، با استفاده از Cosmos SDK ساخته شده است و از اثبات سهام (dPos) تفویض شده برای اجماع استفاده می کند. شبکه Terra استفاده از استیبل کوین ها را به عنوان وسیله پرداخت با در نظر گرفتن مزایای آن ها نسبت به ارزهای فیات ترویج می کند. از طریق Terra، کاربران می‌توانند استیبل کوین ها را که به ارزهای فیات متصل شده‌اند، مینت کنند.
لونا چندین نقش از جمله پرداخت هزینه ها، مدیریت نوسانات اکوسیستم استیبل کوین ها و حکمرانی را ایفا می کند.

AVAX

Avalanche یک بلاکچین مدرن است که بر روی سرعت، کارایی، قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری تمرکز دارد و به هزینه‌های پایین شبکه و توانایی میزبانی برنامه‌های فشرده بدون تأثیر بر تجربه کاربر تبدیل می‌شود.

Avalanche قادر به پردازش تراکنش های زیر ثانیه ای است و می تواند با استفاده از شبکه های فرعی مقیاس شود. از AVAX به عنوان کوین ابزار خود استفاده می کند که دارندگان آن نیز می توانند در رای گیری شرکت کنند.

LINK

Chainlink یک اوراکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که داده های خارجی تایید شده و قابل اعتماد را با قراردادهای هوشمند در بلاک چین های مختلف پیوند می دهد.

چین لیک اغلب به عنوان میان‌افزار شناخته می‌شود که با اجازه دادن به داده‌های قابل اعتماد بین بلاک چین و منابع خارجی نقش مهمی در DeFi ایفا می‌کند.

راه‌حل‌های وابسته به قراردادهای هوشمند مفیدتر هستند و کاربردهای بیشتری را ارائه می‌دهند. INK توکن اصلی Chainlink است.

GENS

Genius Yield یک صرافی غیرمتمرکز در Cardano است. از نقدینگی متمرکز مانند Uniswap نسخه 3 استفاده می کند و به کاربران امکان خودکارسازی استراتژی های معاملاتی را از طریق بهینه ساز بازدهی که در بالای DEX ساخته شده است، می دهد.

GENS نماد اصلی Genius Yield است و دارندگان می توانند آن را برای دسترسی به استراتژی های خودکار Genius Lab و دریافت تخفیف در هزینه ها هنگام مبادله در DEX به اشتراک بگذارند.

این یک لیست جامع نیست. دیفای هر روز در حال رشد است. آنها فرصتی برای تعامل با راه حل های مالی مستقل و دریافت سود بالاتر برای مشارکت دارند.

Defi2  + پروژه های 2022 دارا صدهزاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 10 =