Ethereum 2.0 اولین به روزرسانی خود را منتشر کند

Ethereum2.0 اولین به روزرسانی خود را منتشر کند

Ethereum 2.0 قرار است اولین به روزرسانی خود را منتشر کند

ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار اتریوم، دیروز اعلام کرد که به زودی اولین هارد فورک بیکن چین (Beacon Chain) اتریوم ۲.۰ را با نام «HF1» عرضه خواهد کرد. این هارد فورک قرار است تا نقش یک آزمایش را پیش از انجام تغییرات بنیادی‌تر ایفا کند.

هارد فورک به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا چندین نسخه کلیدی را برای Beacon Chain که اخیراً راه اندازی شده است ، معرفی کنند ، که همچنین به عنوان یک آزمون مفید برای تغییرات عمیق تر در آینده عمل می کند.

بزرگترین تغییر کاربردی در این هارد فورک، پشتیبانی از کلاینت‌های سبک یا لایت کلاینت‌ها است.

این گونه نودها با حداقل منابع کار می‌کنند و می‌توان آنها را روی تلفن‌های همراه هم نصب کرد. لایت نودها می‌توانند به جای تکیه بر ارائه‌دهندگان خارجی، خودشان وظیفه تأیید بلاک چین را بر عهده بگیرند.

پشتیبانی مشتری کم نور از طریق “کمیته های همگام سازی” با هدف خاص معرفی می شود ، گروه های اعتبارسنجی که به طور تصادفی برای ایجاد امضاهای خاص تعیین می شوند تا تعیین نسخه صحیح زنجیره را آسان تر کنند.

اصلاح و رفع آسیب‌پذیری‌های احتمالی از جمله دیگر تغییراتی است که این فورک با خود به همراه خواهد داشت. به‌گفته توسعه‌دهندگان، این آسیب‌پذیری‌ها ممکن است برای سازماندهی مجدد بلاک چین مورد استفاده قرار گیرند.

شایان ذکر است که این مشکلات نیازمند زمانبندی بسیار دقیق هستند و اجرای آنها باید با مهارت زیادی انجام شود، با این حال مهاجم می‌تواند با کنترل جمع کوچکی از اعتبارسنج‌ها از این آسیب‌پذیری‌ها استفاده کنند. بوترین در این باره نوشته بود که این ضعف‌ها پیش از راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ هم وجود داشت ولی کشف آنها دیر انجام شد و امکان اصلاح پیش از راه‌اندازی وجود نداشت.

از نظر تغییرات عملی ، هارد فورک هدف اصلی تعمیرات اساسی مکانیک نشت و برش غیرفعال است. در حال حاضر ، سهامداران در Eth2 ممکن است بخشی از سرمایه خود را به دلیل غیرفعال بودن یا تلاش برای حمایت از یک شاخه اقلیت زنجیره ای از دست بدهند.

از دیگر تغییراتی که در این هاردفورک انجام خواهد شد پیاده‌سازی مکانیزم جریمه‌ها می باشد. جریمه‌ها در اتریوم ۲.۰ با عنوان اسلشینگ (Slashing) یاد می‌شود. در حال حاضر، سهام‌گذاران اتریوم ۲.۰ ممکن است به‌واسطه عدم فعالیت یا حمایت از زنجیره‌ای که طول کمتری دارد، بخشی از سرمایه خود را از دست بدهند.

این مکانیزم، نوعی جریمه برای آنها ایجاد و انگیزه‌شان برای اجرای حملات را خنثی می‌کند.

امکان دارد که سرمایه گذارانی که فعالیت خود را در خانه انجام می دهند با مشکلاتی نظیر قطع اتصال اینترنت یا خاموشی روبرو شوند واین امر باعث از دست رفتن سرمایه های آنان خواهد شد، و می توان گفت این بروزرسانی برای بهتر کردن وضعیت این افراد منتشر خواهد شد.

مکانیزم کسر سرمایه به‌عنوان جریمه، از یک سیستم توان‌دار استفاده می‌کند به این معنی که بین فعالیت متناوب و فعالیتی که دارای قطی ارتباط زیاد هست تفاوت معنی داری وجود خواهد داشت.

به عنوان مثال ، استاكری كه در مجموع یك ساعت چند دقیقه خاموشی را تجربه كرد می کند ، 10 برابر كمتر از استاكر دیگری كه به راحتی به مدت یك ساعت مداوم دستگاه خود را قطع می كند ، ضرر خواهد کرد.

در این هارد فورک، علاوه بر تسهیل شرایط برای افرادی که ناخواسته اشتباه می‌کنند یا اشتباه‌شان با قصد بدی انجام نشده است، کاررا برای مهاجمانی که به‌دنبال اخلال در شبکه هستند بسیار سخت‌تر کرده است.

در واقع این به‌روزرسانی ساده‌انگاری‌های سیستم را می‌کاهد.در حالی که برخی از تغییرات باعث نرم شدن سیستم برای اشتباهات صادقانه می شود ، تیم در حال تغییر برخی پارامترها برای مجازات های شدیدتر مالی برای رفتار بد است. این هدف “تضعیف چرخهای آموزشی” سیستم است.

مشخص نیست که چه زمانی بروزرسانی این هارد فورک انجام می شود ،برخی از جزئیات آن جای پیشرفت خواهد داشت و لازم است که تمام جوانب آن مورد بررسی قرار گیرد. در همین حال ، توسعه دهندگان Ethereum در تلاش برای نامگذاری HF1 و هارد فورک های آینده هستند. اسامی پیشنهادی تاکنون شامل نام های ستاره ها ، سیستم های سیاره ای و نجومی ، مناطق World of Warcraft و ماه های سال و غیره است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نوزده =