مستر کارت به زودی از رمزارزها پشتیبانی خواهد کرد

مستر کارت به زودی از رمزارزها پشتیبانی خواهد کرد

مستر کارت به زودی از رمزارزها پشتیبانی خواهد کرد


Mastercard به زودی از رمزارزها پشتیبانی خواهد کرد – اما نه رمزارزهایی که فکرش را می کنید.

Mastercard روز چهارشنبه اعلام کرد که قصد دارد از رمزارزهای بومی شبکه خود پشتیبانی کند. اگر این اتفاق واقعاً بیفتد ، کمک بزرگی به مشروعیت بخشیدن به ارزهای دیجیتال و گسترش چشمگیر بازار برای استفاده از آنها خواهد شد.

با این حال ، Mastercard می گوید که فقط از رمزارزهایی پشتیبانی می کند که تعدادی از شرایط مدنظر آنهارا برآورده می کنند، از جمله ثبات ، حریم خصوصی، امنیت و انطباق با قوانین پولشویی. مشکل این است که شاید تمام رمزارزها نتوانند معیارهای Mastercard را برآورده کنند. در واقع ، مشخص نیست که کدام یک از آنها این کار را انجام می دهند.

بیت کوین ، اولین ارز رمزنگاری شده برای مابله و رقابت با دولت ها و موسسات

مالی مرسوم بود. شبکه بیت کوین دارای معماری غیرمتمرکز است که آن را فراتر از توان هر دولتی قرار می دهد. بدون حمایت دولت ، قیمت بیت کوین بسیار بی ثبات است. کاربران در برابر وجوهی که در اثر هک یا کلاهبرداری از دست داده اند ، هیچگونه پشتیبانی ندارند. شبکه بیت کوین با قوانین ضد پولشویی که شبکه های مالی متعارف باید از آنها پیروی کنند ، مطابقت ندارد – هرچند برخی از واسطه های بیت کوین این کار را انجام می دهند.

برای هواداران بیت کوین، اینها نکاتی به نفع بیت کوین است. آنها بر این باورند که معماری باز بیت کوین و نداشتن نوار قرمز باعث شده است که بیت کوین یک بستر مناسب برای نوآوری و بررسی قدرت دولت ها باشد. اما همین ویژگی ها این شبکه را به کابوسی برای موسسات مالی تبدیل می کند که نیاز به حمایت از مشتری و مطابقت با قوانین پولشویی دارند.

این تنش دقیق ، پروژه جاه طلبانه Libra فیس بوک را با مشکل روبرو کرده است – که بعد از مدتی به نام تجاری Diem تغییر نام داده است. در ماه های ابتدایی ، مسئولان فیسبوک از یک طرف گفتند که شبکه Libra مانند بیت کوین باز و غیرمتمرکز خواهد بود (اگرچه آنها اعتراف کردند تمرکززدایی کامل مدتی طول خواهد کشید). از طرف دیگر ، آنها گفتند که شبکه Libra کاملاً با مقررات حاکم بر شبکه های مالی متعارف مطابقت خواهد داشت.

اما انجمن Libra هرگز نتوانست نحوه کارکرد این مسئله را توضیح دهد.

به عنوان مثال ، اگر Libra یک شبکه باز است که هر کسی می تواند در آن شرکت کند ، پس چه کسی قوانینی را که مشتری شما را ملزم می کند قبل از استفاده از شبکه شناسایی کنند ، اجرا می کند؟

اگر کسی مسئولیت شبکه را نداشته باشد ، چه کسی معاملات را که مقامات تشخیص می دهند متعلق به تروریست ها یا فروشندگان مواد مخدر است ، مسدود می کند؟

مدیران مربوطه برای پاسخ به این سوالات بسیار تلاش کردند ، و مشخص نیست که بتوان به آنها پاسخ داد. ایجاد یک شبکه بلاکچین غیرمتمرکز که با این قوانین مطابقت داشته باشد احتمالاً حتی ممکن نیست.

مستر کارت به زودی از رمزارزها پشتیبانی خواهد کرد
مستر کارت به زودی از رمزارزها پشتیبانی خواهد کرد

“مشکلی که Mastercard با آن مواجه است”

Mastercard در سال 2019 از انجمن Libra خارج شد زیرا Libra تلاش می کرد تا به سواالات نظارتی نظیر آنچه که اشاره شد پاسخ دهد. اندکی بعد ، مسترکارت لیستی از قوانین خود برای مشارکت های بلاکچین را منتشر کرد.

مسترکارت گفت که فقط علاقه مند به معامله با رمزارزهایی است که “با رعایت کامل قوانین و مقررات قابل اجرا ، از جمله قوانینی که در مورد مبارزه با پولشویی کار می کنند ، می باشد.” در اظهاراتی این شرکت گفت که بسیاری از ارزهای دیجیتال امروزی قادر به انجام این کار نیستند.”

اکنون Mastercard می گوید که قصد دارد پشتیبانی از برخی از رمزارزها را به صورت بومی آغاز کند.

برخی از شرکت ها در حال حاضر کارت های پرداختی را صادر می کنند که به مشتریان امکان می دهد از طریق شبکه Mastercard با استفاده از دارایی های بیت کوین خود پرداخت را انجام دهند. اما در حال حاضر ، این پرداخت های بیت کوین قبل از انتقال از طریق شبکه Mastercard ، به دلار – یا ارزهای متعارف دیگر – تبدیل می شود.

اگر گیرنده بخواهد پرداخت را با بیت کوین انجام دهد ، باید ابتدا دلارها را به بیت کوین تبدیل کند و هزینه اضافی برای این سرویس را پرداخت کند.

مسترکارت می گوید که تا پایان سال ، مشتریان می توانند این کار را برای برخی از رمزارزها بومی انجام دهند. گیرنده همان دارایی دیجیتالی ارسال کننده را بدون نیاز به تبدیل به دلار دریافت خواهد کرد.
با این حال بعید به نظر می رسد که بیت کوین این روند را اجرا کند ، زیرا این ارز دیجیتال چندین معیار Mastercard را از بین می برد.

به عنوان مثال ، دفتر عمومی بیت کوین ممکن است از معیارهای Mastercard برای حفظ حریم خصوصی مشتری برخوردار نباشد. Mastercard می گوید که “این دارایی های دیجیتال باید از قوانین و مقررات محلی در مناطقی که استفاده می شود پیروی کنند” – چیزی که بیت کوین در بسیاری از جهان انجام نمی دهد، “بیت کوین بسیار بی ثبات است و بندرت برای معاملات روزمره استفاده می شود.

همین تحلیل در مورد بسیاری از رمزارزهای پیشرو مانند اتر ، litecoin و dogecoin اعمال می شود. ارزشهای آنها به شدت متغیر است و آنها بیش از حد غیرمتمرکز هستند و نمی توانند به طور معنی دار قوانین پولشویی را اجرا کنند.

بنابراین Mastercard چه تدابیری در پیش خواهد گرفت ؟ تعداد کمی رمزارز وجود دارد که به طور خاص برای این منظور طراحی شده باشند. شاید بهترین و شناخته شده ترین آنها USDC باشد که در حال حاضر محبوب ترین رمزارز مبتنی بر دلار بعد از اتصال اینترنت است. شرکت پشت USDC ، یک شرکت آمریکایی به نام Circle ، تعهد خود را به پیروی از مقررات اعلام کرده است.

شبکه USDC مانند یک شبکه رمز ارز رایج کاملاً باز نخواهد شد. در عوض ، Circle به تعداد محدودی از موسسات مالی اجازه می دهد تا رمزهای USDC را صادر کنند ، و این موسسات به نوبه خود می توانند پس از تأیید هویت ، به مشتریان اجازه دسترسی دهند. این امر به نوبه خود شبکه را قادر می سازد تا قوانین ضد پولشویی را اجرا کند.

بنابراین برخی از صاحبان صنعت انتظار دارند USDC اولین رمزارز پشتیبانی شده در شبکه Mastercard باشد. ممکن است موارد دیگر متناسب با معیارهای Mastercard نباشد. بنابراین سوال اصلی این است که چند نفر در واقع می خواهند از طریق شبکه Mastercard مبالغی را با دلار USDC پرداخت کنند.

اگر می خواهید از طریق شبکه Mastercard برای یک نفر دلار ارسال کنید ، می توانید فقط یک دلار ارسال کنید. یا اگر می خواهید یک رمز USDC برای کسی ارسال کنید ، می توانید این کار را بطور طبیعی در یک شبکه بلاکچین انجام دهید.

هنوز هم ، فراگیر بودن شبکه Mastercard می تواند این گزینه را برای برخی از افرادی که به صرافی های رمزارز تخصصی دسترسی ندارند ، جذاب کند. باید ببینیم Mastercard در واقع چه کاری انجام می دهد و بازار چگونه پاسخ می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 15 =