دلایل سقوط قیمت بیت کوین به زیر 50 هزار دلار

دلایل سقوط قیمت بیت کوین به زیر 50 هزار دلار

 

قیمت بیت کوین (BTC) در 5 مارس(جمعه 15 اسفند) در حالیکه شاخص دلار آمریکا (DXY) به بالاترین سطح از نوامبر سال 2020 رسیده است ، روند کاهشی خود را به زیر 49000 دلار رساند.

DXY (blue) vs. BTC/USD (orange)

در همین حال افزایش نرخ سود اوراق قرضه باعث شد که بازار بیت کوین و ارزش خالص داریی‌ها با فشار نزولی همراه شوند و این امر باعث عقب نشینی کل بازار ارزهای رمزپایه شده است.
افزایش بازده خزانه داری – بزرگترین تهدید برای بیت کوین؟
بیت کوین و بازارهای سهام، به‌شدت تحت تأثیر افزایش سود اوراق قرضه ده ساله وزارت خزانه‌داری قرار گرفتند. و در نتیجه باعث وخیم تر شدن دورنمای کلان اقتصاد جهانی بیش از پیش شده است.
کایل دیویس (Kyle Davies)، مدیرعامل شرکت Three Arrows Capital ، در این خصوص گفت:
من اهمیتی به نگرش نرخ سود نمی دهم، اما اگر نرخ ها ثابت بماند همه ما مجبوربه بازنشستگی خواهیم شد و اگر بیشتر شود باید به دوران مدرسه بازگردیم.
بر اساس داده‌های بلومبرگ، بازارهای بورس آمریکا و به‌ویژه شاخص S&P500، به‌اندازه تمام سودهایشان در سال ۲۰۲۱، کاهش یافته‌اند.
اگر بازار ریسک پذیر به اصلاح یا تحکیم ادامه دهد ، احتمالاً در کوتاه مدت تأثیر منفی بر قیمت بیت کوین خواهد گذاشت.
اگر بازارهای سهام همچنان به تثبیت ارزش یا اصلاح قیمت ادامه دهند، احتمالا شاهد تأثیرات منفی بر قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت خواهیم بود.
اسکات ملکر (Scott Melker)، سرمایه گذار حوزه رمزارزها می‌گوید احتمال اینکه بیت کوین وارد فاز نوسانات عرضی شود بالاست. در حال حاضر هم فشار فروش بالایی در بازار وجود دارد و هم تقاضای زیادی از جانب خریداران مشاهده می‌شود و این مسائل باعث شده است که بیت کوین در کانالی کم عرض قرار بگیرد. او در ادامه گفت:

Bitcoin price trend
Bitcoin price trend

به احتمال زیاد وارد یک دوره نوسانات عرضی می‌شویم. ، فروش زیاد در بالا (فتیله های بالاتر) خرید زیاد در پایین (فتیله های پایین). خوشحالم که می توان تغییر واضحی از عرضه به تقاضا را در اینجا مشاهده کرد.”

پیش بینی می شود در آینده اگر منحنی بازده اوراق قرضه کاهش پیدا نکند ، تهدید علیه روند کوتاه مدت قیمت بیت کوین احتمالاً باقی خواهد ماند.
آیا قیمت BTC نزولی است؟
High Stakes Capital ، یکی از معامله گران برتر FTX ، گفت که با این وجود مدتها که بازار در روندی صعودی قرار دارد. اگرچه چشم انداز بیت کوین به ظاهر نزولی است ، اما او گفت که تجمع سرمایه گذاران در پلتفرمکوین بیس پرو Coinbase Pro همچنان ادامه دارد.

BTC/USD (blue) vs. S&P500 (orange) YTD performance
BTC/USD (blue) vs. S&P500 (orange) YTD performance

طی هفته گذشته، سرمایه خروجی از کوین بیس پرو افزایش یافت. این روند نشان می دهد که تجمع سرمایه گذاران نهادی بیت کوین در ایالات متحده ادامه دارد. او در ادامه گفت:
در یک انجمن دیدم که مردم فکر می‌کنند من نزولی هستم. این در حالی است که در توییت گذشته خودم تنها به سناریوهای پیش رو اشاره کردم. یک ریسک کلان وجود دارد و اگر بازارهای سهام اصلاح شوند، بیت کوین هم به‌دنبال آنها خواهد رفت. سرمایه‌گذاران کوین بیس پرو همچنان در حال انباشت در این سطح هستند. به‌شدت صعودی هستم.
با وجود ساختار راکد بازار ، معیارهای مختلف بنیادی و شاخص های زنجیره ای نشان می دهد که BTC / USD در مسیر صعودی قرار دارد زیرا بیت کوین بر خلاف سهام که سودهای 2021 خود را پاک کرده است ، از سال گذشته تقریباً 100٪ رشد کرده است.

اگر سرمایه‌گذاران نهادی، مخصوصاً سرمایه‌گذاران آمریکایی اقدام به انباشت بیت کوین کنند، احتمال سقوط BTC به زیر سطو اصلی حمایت مانند تراز 30،000 و 40،000 دلار کاهش می یابد.
اما وجه تمایز روند صعودی فعلی با روند با بازار های خرسی قبلی را می توان در نبود اصلاح های 30 و 40 درصدی یافت. در کوتاه مدت ، سطح مقاومت 52000 دلار همچنان کلید صعودی است. اگر BTC از آن عبور کند ، این امر از سرگیری مجدد ساختار بازار صعودی را نشان می دهد و احتمالاً یک افزایش گسترده دیگر است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + ده =