اتریوم به‌زودی «۱۰۰ برابر» مقیاس‌پذیرتر می‌شود

اتریوم به‌زودی «۱۰۰ برابر» مقیاس‌پذیرتر می‌شود

ویتالیک بوترین: اتریوم به‌زودی «۱۰۰ برابر» مقیاس‌پذیرتر می‌شود

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin )، بنیانگذار Ethereum، در اظهارنظر تازه خود اعلام کرد که تا اتمام توسعه شاردینگ در اتریوم ۲.۰، شبکه این ارز دیجیتال از راهکار دسته‌بندی تراکنش‌ها در زنجیره‌های جانبی (Rollup) برای حل مشکل مقیاس‌پذیری استفاده خواهد کرد.

Buterin در سخنرانی خود در پادکست تیم فریس ، اظهار داشت که شبکه اتریوم در شرف افزایش ۱۰۰ برابری مقیاس‌پذیری خود است. او پیش‌بینی کرد که آپتیمیزم Optimism))راهکار لایه دوم خود را در هفته‌های آینده در اتریوم اجرایی خواهد کرد.

دسته‌بندی تراکنش‌ها یک راهکار لایه دوم است که تراکنش‌ها را در یک زنجیره جانبی مشخص پردازش و ذخیره می‌کند. پس از این کار، تراکنش‌ها در قالب یک واحد به شبکه اصلی اتریوم منتقل می‌شوند.

وی گفت: “دسته بندی ها خیلی زود انجام می شود ،” افزود: “ما كاملاً اطمینان داریم كه تا زمانی که مقیاس‌پذیری بیشتری نیازمان شود، مدت‌هاست که کار [توسعه] شاردینگ تمام شده است.

دسته بندی تراکنش ها یک راه حل لایه دوم است که داده های معاملات را قبل از اینکه دسته ای از معاملات را با هم در شبکه اصلی Ethereum قرار دهد، پردازش و ذخیره می کند. این راه حل ها برای کاهش مشکلات مقیاس پذیری Ethereum طراحی شده اند ، جایی که رقابت شدید برای پهنای باند در شبکه اصلی Ethereum منجر به افزایش سرسام آور کارمزد ها می شود.

ا راه‌اندازی شاردینگ، مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم هم حل خواهد شد. این در حالی است که بوترین معتقد است در میان‌مدت قابلیت دسته‌بندی تراکنش‌ها می‌تواند این مشکل را رفع کند. او با بیان این مسئله که دسته‌بندی بازدهی تراکنش‌ها را ۱۰۰ برابر بیشتر می‌کند، گفت:

باید به یاد داشت که اگر قابلیت دسته‌بندی داشته باشید ولی شاردینگ نداشته باشید، همچنان مقیاس‌پذیری شما ۱۰۰ برابر بیشتر می‌شود. همچنان این قابلیت را به بلاک چین می‌دهید که بین ۱,۰۰۰ تا ۴,۰۰۰ تراکنش در ثانیه تأیید کند. این میزان به پیچیدگی تراکنش‌ها بستگی دارد.

Buterin پیش بینی کرده است که Optimism “تقریباً در حدود یک ماه آینده” ماشین مجازی Ethereum یا EVM خود را راه اندازی می کند و همچنین گفت که دسته بندی تراکنش ها توسط با Arbitrum(آربیتروم) در حال توسعه روی شبکه اتریوم است.

انتظار می رود که دسته بندی های Optimism توسط برخی از رهبران حوزه DeFi مورد استقبال قرار گیرد ، به گفته تحلیلگران احتمالاً یونی سواپ از آن استفاده خواهد کرد. انتظار می رود Aave و Synthetix از اولین پروژه هایی باشند که از این فناوری استفاده می کنند.

بوترین در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت:

انواع ساده‌ترِ قابلیت دسته‌بندی هم بودند که فقط قابلیت پردازش تراکنش‌های ساده دارایی‌ها را داشتند؛ مثل لوپرینگ( Loopring) و زی‌کی‌ سینک (zkSync). این نمونه‌ها یک سال است که فعالیتی باثبات دارند؛ پس قابلیت دسته‌بندی تراکنش‌ها فقط روی کاغذ نیست. تقریباً یک سال است که این قابلیت‌ها برای تعداد کمی از کاربران به‌عنوان یک راهکار اجرایی مقیاس‌پذیری عملیاتی شده‌اند.

هفته گذشته ، Buterin نویسنده پیشنهادی برای سیستمی بود که به پروتکل های قرارداد هوشمند امکان برقراری ارتباط مستقیم بین یکدیگر را از طریق راه حل های مختلف مقیاس بندی لایه دو ارائه می دهد.

1 دیدگاه

  • سلام و خسته نباشید خدمت استاد و مجموعه خوبتون
    استاد از لایت کونها کدوم برای سرمایه گذاری و نوسان گیری خوب میباشد.من خودم بیشتر در اتریوم سرمایه گذاری کردم.
    با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =